Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-06-30 14:27:33

Dostawa radarów mobilnych RM-100

     W dniach od 4 do 8 kwietnia br. w miejscowości Rozewie dokonano odbioru trzech nowych radarów mobilnych RM-100. Dostawę zrealizowano na podstawie umowy zawartej w dniu 7 maja 2013 roku z firmą PIT-RADWAR S.A. (wówczas Bumar Elektronika S.A.) o wartości 26,7 mln PLN (po aneksie nr 2). Sprzęt odebrano z dużym opóźnieniem, bowiem zgodnie z podpisanym kontraktem dostawa powinna zostać zakończona w terminie do 30 listopada 2014 roku. Z tytułu opóźnień wykonawcy naliczono maksymalną karę umowną w wysokości ok. 598 tys. PLN.

RM-100 Fot. ZZWT

Radar mobilny RM-100. Na pierwszym planie w pozycji marszowej, w tle maszt antenowy w pozycji roboczej. Fot. ZZWT

  Przyjęcia radarów od firmy PIT-RADWAR S.A. dokonała komisja złożona z przedstawicieli: ZZWT (Zespołu Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym), 18.WOG (Wojskowego Oddziału Gospodarczego), 15.RPW (Rejonowego Przedstawicielstwa Wojskowego) i ZWRt DG RSZ (Zarządu Wojsk Radiotechnicznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych). Komisji przewodniczył Zastępca Komendanta ZZWT - kmdr Grzegorz Majda, a Gestora sprzętu radiolokacyjnego reprezentował Zastępca Szefa ZWRt - płk Włodzimierz Damaziak. Po odbiorze radary zostały przemieszczone do miejsc dyslokacji.

  Radarami zarządza Zespół Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym z Gdyni, którego głównym zadaniem jest utrzymywanie w gotowości sił oraz środków łączności i informatyki w celu zabezpieczenia działalności jednostek i instytucji wojskowych całego wybrzeża. Ponadto ZZWT, jako jedyna jednostka, oprócz szeroko rozumianej łączności, realizuje zadania związane z obserwacją techniczną, zabezpieczając działania jednostek wojskowych zarówno na morzu, jak i lądzie.

RM-100 Fot. ZZWT

Inne ujęcie jednego z trzech radarów mobilnych RM-100 przekazanych w kwietniu br. Zespołowi Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym z Gdyni. Fot. ZZWT

  Radar RM-100 przeznaczony jest do monitorowania wszelkiego rodzaju aktywności w rejonie wybrzeża morskiego, zwłaszcza ochrony granicy morskiej, ochrony stref interesów ekonomicznych oraz misji ratownictwa morskiego. Dzięki użyciu techniki fali ciągłej modulowanej częstotliwościowo radar RM-100 jest trudno wykrywalny. W praktyce jest niemal niewidoczny dla odbiorników ostrzegających przed promieniowaniem radiolokacyjnym. Radar jest wyposażony w środki nawigacji i łączności, pozwalające na współpracę z systemem dowodzenia Marynarki Wojennej. Jest zabudowany w 15-stopowym szczelnym elektromagnetycznie kontenerze operacyjnym na podwoziu samochodu Jelcz P662D.43. Zestaw antenowy jest zainstalowany na 20-metrowym maszcie, rozwijanym do maksymalnej wysokości przez 3-osobową obsługę. Radar pracuje w paśmie X i posiada zasięg instrumentalny od 0,25 do 48 Mm. Prędkość obrotowa anteny może być zmieniana w zakresie od 12 do 30 obr./min. z krokiem co 1 obr./min. Wykonanie radaru w technologii FMCW (ang. Frequency Modulated Continuous Wave – częstotliwościowa modulacja fali ciągłej) umożliwia pracę radaru z niewielkimi mocami sygnału sondującego (0,1 do 2 W), dzięki czemu jest on klasyfikowany w kategorii radarów trudnowykrywalnych (LPI).

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów