Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-07-20 18:34:40

Nowe wymagania dla Kruka?

     Wymagania operacyjne, które stworzono pod śmigłowiec szturmowy Kruk, spełnia jedynie jeden oferent. Trwają zatem analizy czy nie dokonać ewentualnej zmiany wymagań przez Sztab Generalny WP, tak by postępowanie utrzymało zasady konkurencyjności.


  To jeden z warunków, decydujących o terminie uruchomienia postępowania na docelowo 32 następców Mi-24. Drugim jest prowadzona procedura dotycząca oceny podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Wedle przedstawionej na wczorajszym posiedzeniu SKON informacji, Inspektorat Uzbrojenia ma już za sobą opracowanie Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych i Studium Wykonalności.

   Mało realne staje się zatem ubiegłoroczne założenie, że pierwsze śmigłowce Kruk pojawią się w 2019 roku. Optymistycznie przewidywano wówczas uruchomienie postępowania przetargowego w II kwartale 2016 roku i podpisanie umowy w III lub IV kwartale 2017 roku. Przykładowo termin dostawy śmigłowca bojowego AH-64E to trzy lata. Trudno zakładać skrócenie tego okresu, bowiem prócz samej maszyny jest potrzeba przygotowania personelu latającego, technicznego i infrastruktury. Natomiast decyzja o opracowaniu nowych wymagań operacyjnych przez SGWP wymusi dalsze odłożenie w czasie pojawienia się nowych śmigłowców szturmowych w lotnictwie Wojsk Lądowych.

    Podczas SKON generał Duda nie sprecyzował, który z czterech oferentów, jako jedyny, spełnia wymogi polskich wojskowych. Pod uwagę brano natomiast: AH-64E Apache (Guardian), AH-1Z Viper, Tiger oraz T129 ATAK.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
HCSM – pociski przeciwradarowe dla polskich Jastrzębi?

HCSM – pociski przeciwradarowe dla polskich Jastrzębi?

Pokonywanie i destrukcja naziemnych środków obrony powietrznej przeciwnika (Suppression/Destruction of Enemy Air Defenses, SEAD/DEAD) jest elemente...

więcej polecanych artykułów