Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-11-07 16:12:20

Pierwsze Patrioty dla Polski możliwe w 2019

     Raytheon po raz kolejny informuje o możliwych terminach dostawy do Polski systemów obrony powietrznej Patriot. Z informacji kluczowe są dwie daty, 2019 i 2022.


  Pierwsza z nich dotyczy możliwej dostawy systemu Patriot w obecnie najnowszej konfiguracji (PAC-3+) w 24 miesiące od podpisania umowy z Polską, czyli w przypadku realizacji planów związanych z kontraktem w połowie 2017 roku, realnym terminem dostaw staje się 2019. Na tym etapie założono udział przemysłu polskiego w realizacji zlecenia.  

  Jednocześnie rozpocznie się zasadnicza część prac związanych ze wspólnym tworzeniem systemu dowodzenia, radaru o polu widzenia 360 stopni opartego na technologii AESA GaN (azotek galu) oraz nowej wyrzutni o zmiennym polu nachylenia przystosowanej do wystrzeliwania różnych pocisków (PAC-3MSE, GEM-T czy SkyCeptor). Pierwsza bateria w docelowej konfiguracji może pojawić się w Polskich Siłach Powietrznych w 65 miesięcy po podpisaniu kontraktu, czyli około 2022 roku. W tym czasie rozpocznie się także modernizacja użytkowanych pierwszych baterii do konfiguracji docelowej.

  Raytheon podaje terminy, ale zapewne gwarantuje za własną ofertę, związaną także z podsystemem dowodzenia i kierowania (C2). Strona polska jak powszechnie wiadomo, oczekuje systemu dowodzenia Northrop Grumman IBCS, nic jednak obecnie nie wiadomo, aby ten przeszedł kolejny krytyczny etap opracowania związany z zatwierdzeniem do produkcji (Milestone C). Trzymanie się wyboru IBCS stawia pod znakiem zapytania sens zakupu pierwszych baterii w konfiguracji tymczasowej proponowanej przez Raytheon, doprowadzenie ich w przyszłości do standardu docelowego wymagać będzie wymiany C2, a nie tylko modernizacji.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów