Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-11-29 12:01:30

70 pocisków JASSM-ER za 200 mln USD?

     W dniu 28 listopada br. agencja DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała komunikat zgodnie z którym amerykański Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż Polsce w trybie FMS (Foreign Military Sale) 70 egzemplarzy produkowanych przez koncern Lockheed Martin pocisków manewrujących dalekiego zasięgu AGM-158B JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range) wraz z wyposażeniem dodatkowym, integracją, wsparciem technicznym, dokumentacją i pakietem szkoleniowym za łączną cenę szacowaną na ok. 200 mln USD. Należy przy tym pamiętać, że liczba ostatecznie planowanych do zakupu pocisków oraz wartość kontraktu mogą być niższe niż podano w komunikacie DSCA.

JASSM fot.LM

 Zgodnie z treścią opublikowanego komunikatu Polska wystąpiła o możliwość pozyskania:

 • 70 pocisków AGM-158B JASSM-ER,
 • dwóch pocisków AGM-158B do testów w locie,
 • dwóch pocisków AGM-158B w wersji szkolnej będących odpowiednikami masowo-gabarytowymi,
 • jednego pocisku AGM-158B do prób w locie bez jego zwalniania z zaczepu,
 • trzech pocisków AGM-158B do prób zwalania z zaczepu w locie,
 • dwóch systemów symulacji AGM-158B,
 • pojemników transportowych,
 • części zapasowych,
 • wsparcia i oprzyrządowania testowego,
 • publikacji i dokumentacji technicznej,
 • wyposażenia szkoleniowego,

oraz przeprowadzenia:

 • modernizacji oprogramowania OFP (Operational Flight Plan) użytkowanych przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 Jastrząb,
 • integracji pocisków JASSM-ER z samolotem F-16,
 • szkoleń personelu,

a także udzielenia wsparcia technicznego i logistycznego.

  Amerykańska zgoda nie oznacza jeszcze zawarcia umowy, jednak jej podpisanie Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada w terminie do końca tego roku.

  Konstrukcja pocisków JASSM-ER oparta jest o jego pierwotną wersję AGM-158A JASSM, zastosowano w niej jednak nowy silnik turbowentylatorowy Williams International F107-WR-105 i zwiększono ilość paliwa, co pozwoliło na wydłużenie zasięgu z 370 km (dla wersji AGM-158A) do ponad 926 km. Obie wersje pocisku wyposażone są w głowicę bojową o masie 423 kg. Jeśli ostatecznie dojdzie do zawarcia kontraktu, Polska będzie pierwszym zagranicznym użytkownikiem tej wersji pocisku oraz pierwszym krajem, który będzie do ich przenoszenia wykorzystywał samoloty F-16, ponieważ Amerykanie jak do tej pory zintegrowali JASSM-ER jedynie z samolotami B-1B Lancer.

  W grudniu 2014 roku Polska zakupiła za kwotę 250 mln USD 40 pocisków AGM-158A JASSM wraz z modernizacją samolotów F-16. Obecnie w ramach tamtego zamówienia trwa proces modernizacji Jastrzębi, po zakończeniu którego będą one mogły użytkować między innymi pociski JASSM. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej polskich F-16 do wykorzystania tej wersji pocisków spodziewane jest w 2017 roku.

  W 2014 roku potrzeby Sił Zbrojnych RP określano na ok. 200 pocisków JASSM/JASSM-ER, dlatego tegoroczne zamówienie będzie prawdopodobnie tylko kolejną, nie ostatnią transzą dostaw. Z historią i opisem technicznym pocisków JASSM i JASSM-ER można zapoznać się TUTAJ.

(TD)

Fot. Lockheed Martin
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Rok 2002 przyniósł dwa bardzo istotne wydarzenia dla przyszłości floty systemów bezzałogowych US Army. Jednym z nich było rozpoczęcie dostaw, pocho...

więcej polecanych artykułów