Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-12-10 15:03:28

Nowa 60-tka z Tarnowa

     Ponad 400 moździerzy rodziny LM-60 Pluton (bez dwójnoga i z dwójnogiem) trafiło do Sił Zbrojnych RP. Średnica lufy moździerza produkowanego przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. wynosi 60 + 0,08 mm, amunicję do nich o nabojach 59,4 mm opracowały i produkują ZM Dezamet z Nowej Dęby.


 Na potrzeby potencjalnych zleceń eksportowych w kwietniu 2015 roku obie spółki podjęły się zadania opracowania nowego systemu moździerzowego kalibru 60 mm wraz z niezbędną amunicją. Wykonane w tym roku pierwsze moździerze w odmianie komando charakteryzują się średnicą lufy około 60,7 mm, co pozwala na wykorzystanie granatów o maksymalnym kalibrze 60 mm. Warto nadmienić, że projekt jest w pełni realizowany za środki własne obu zakładów, bez popularnej w wielu przypadkach formuły państwowego dofinansowania.

 Nowy moździerz 61 mm charakteryzuje się masą mniejszą o blisko 2 kilogramy w stosunku do produkowanego LM-60K. Wynika to przede wszystkim z zastosowania krótszej o 215 mm lufy.

 Aktualnie przeprowadzono badania doboru ładunków do lufy długości 1000 milimetrów, wykonano pierwsze strzelania. Osiągnięto przy nich donośność rzędu 3500 metrów, czyli ponad 1200 metrów dalej, niż ma to miejsce w przypadku szeroko stosowanego w Wojsku Polskim moździerza LM-60D (z dwójnogiem). Przed wykonawcami projektu jeszcze kluczowe dla użytkowego stosowania opracowanie tabel strzelniczych oraz naniesienie skal na celowniku. Przedstawiciele ZM Tarnów i ZM Dezamet przewidują, że w przyszłym roku system moździerzowy 61 mm powinien być gotowy do produkcji.

 Chociaż zasadniczym celem projektu moździerz i amunicja 61 mm były potencjalne szanse eksportowe, niewątpliwie spółki chciałyby zainteresować rozwiązaniem także własne siły zbrojne, nie inaczej powinniśmy zatem tłumaczyć pierwsze prezentacje moździerza podczas wydarzeń poświęconych tworzonym Wojskom Obrony Terytorialnej. Moździerze 60 mm, chociaż literalnie podaje się rodzinę LM-60 (co zrozumiałe ze względu na unifikację amunicji z Wojskami Operacyjnymi), wejdą do uzbrojenia pododdziałów piątego rodzaju sił zbrojnych.

(MC)

fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów