Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-12-29 14:01:17

Umowy na pociski rakietowe dla F-16 podpisane

     Inspektorat Uzbrojenia poinformował dzisiaj, że w miesiącu grudniu br. zakończył procedury związane z pozyskaniem uzbrojenia rakietowego przeznaczonego dla polskich samolotów wielozadaniowych F-16. W wyniku ich podpisania do Sił Powietrznych RP dostarczone zostaną: pociski rakietowe krótkiego zasięgu klasy powietrze-powietrze AIM-9X Block II Sidewinder, kierowane pociski rakietowe średniego zasięgu klasy powietrze-powietrze AIM-120 C7 AMRAAM oraz pociski manewrujące powietrze-ziemia dalekiego zasięgu AGM-158B JASSM-ER. Na pytania skierowane do MON dotyczące liczby pozyskanych pocisków, terminów dostaw oraz wartości umów otrzymaliśmy odpowiedź, że są to informacje niejawne.

AIM-120C AMRAAM i AIM-9X Sidewinder Fot.TD

Dziwna to sytuacja, kiedy Amerykanie publikują więcej informacji o polskich zakupach uzbrojenia dla F-16, niż polski resort obrony. Na zdjęciu pociski rakietowe AIM-120C AMRAAM oraz AIM-9X Sidewinder. Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny

  W komunikacie Inspektoratu Uzbrojenia możemy przeczytać także, że "zawarte w ostatnich dniach umowy dotyczą nie tylko dostaw rakiet, ale także ich integracji z systemami, w które są wyposażone polskie F-16. Ponadto obejmują swoim zakresem pakiety logistyczny i szkoleniowy. Zakupy realizowane były wg. procedury Foreign Military Sales (FMS). Sprzedaż Polsce pocisków rakietowych JASSM Extended Range, których zasięg wynosi około 1000 km. wymagał specjalnej zgody Kongresu USA".

  Ostatnia deklaracja może nieco dziwić, bowiem pozyskanie pocisków AIM-9X oraz AIM-120C również wymagało uzyskania zgody Kongresu USA, przy czym w tym przypadku prawdopodobnie skorzystano ze zgody uzyskanej w lutym 2012 roku. O ile MON nie chce podawać liczby pozyskanych pocisków, to z dokumentów opublikowanych przez stronę amerykańską wynika, że Polska była zainteresowana zakupem do 93 pocisków AIM-9X-2 Sidewinder Block II oraz do 65 pocisków AIM-120C-7 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles) i to są zapewne maksymalne liczby pocisków jakie obecnie pozyskano. Podobnie ze zgody udzielonej przez amerykański Departament Stanu, możemy dowiedzieć się, że Siły Zbrojne RP wnioskowały o zakup do 70 egzemplarzy pocisków AGM-158B JASSM-ER, za łączną wartość ok. 200 mln USD. 

  Co ciekawe, pomimo deklaracji o niejawności wartości podpisanych umów, na stronie internetowej MON można przeczytać, że umowa na pociski JASSM-ER warta jest ok. 940 mln PLN, co jest wartością większą niż podają Amerykanie. Być może, do kwoty 200 mln USD podanej przez DSCA doliczono jeszcze podatki. Wartość tej umowy może także sugerować, że wykorzystano pełen limit uzyskanej zgody i zakupiono 70 pocisków AGM-158B JASSM-ER z wszystkimi opcjami o których pisaliśmy TUTAJ.

  O ile utajnienie liczby pozyskanych pocisków można zrozumieć, to nieujawnianie wartości umów opłacanych ze środków publicznych trudno usprawiedliwić.

(TD)

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów