Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-01-10 12:35:28

Bezzałogowi łowcy w zainteresowaniu MON

     Inspektorat Uzbrojenia w komunikacie z 4 stycznia br. poinformował o zamiarze przeprowadzenia analizy rynku związanej z potencjalnym pozyskaniem „osiągnięcia możliwości rażenia wysokowartościowych celów wrażliwych czasowo (ang. Time Sensitive Target) na średniej donośności za pomocą bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych”.

Dziś trudno jeszcze jednoznacznie napisać, jaki system znajduje się w zainteresowaniu Inspektoratu Uzbrojenia. Mowa o łowcy (wartościowych) wrogich ciężarówek kilka kilometrów od linii styczności wojsk, czy może systemów obrony powietrznej albo rakiet taktyczno-operacyjnych o dobrze znanym w Polsce kryptonimie.

  Pod tym skomplikowanym zwrotem kryje się zamiar uzyskania wiedzy na temat uzbrojonych BSP zdolnych do samodzielnego poszukiwania i precyzyjnego rażenia celów punktowych w głębi ugrupowania przeciwnika za pomocą zintegrowanej głowicy bojowej.

  Od wielu lat termin Time Sensitive Target jest popularny, szczególnie u naszych sojuszników zza oceanu wykorzystujących uzbrojone bezzałogowce w neutralizacji oponentów i ich mobilnego wyposażenia w konfliktach asymetrycznych (podstawą jest stworzenie skutecznego i szybkiego procesu wykrycia-identyfikacji-decyzji). Za działania TST uznać można bezpośrednie wsparcie wojsk w postaci samolotów bojowych, również podczas Pustynnej Burzy blisko 1400 (nieskutecznych) misji na poszukiwania rakietowych SCUD-ów. Amerykanie obecnie, jak wiadomo, do tego celu wykorzystują duże BSP rodzaju MQ-1 czy MQ-9. Taki bezzałogowiec ma odpowiednie środki optoelektroniczne do poszukiwania (i umożliwiających wypracowanie decyzji) oraz czas lotu pozwalający na tworzenie „stref śmierci”. Do tej grupy raczej trudno zaliczyć quadrocoptery z czasem lotu 15-30 minut, kamerą i lekką głowicą, prezentowane w Polsce na szeroką skalę. Oczywiście w naszym przypadku nie można wykluczyć, że właśnie taki jest scenariusz na „łowcę”.

  W polskim przypadku wojskowi w ogłoszeniu nie sprecyzowali oczekiwań wobec systemu, wymagania są zastrzeżone i zostaną przekazane (tzw. Zapytanie o Informację) podmiotom dopuszczonym do rozmów. Analiza rynku jest elementem zapoczątkowanej przez IU fazy analityczno-koncepcyjnej. W jej wyniku powstaną Wstępne Założenia Taktyczno-Techniczne oraz Studium Wykonalności. Na zgłoszenia zainteresowanych IU oczekuje do końca stycznia 2017 roku.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
734 wyprodukowane KTO Rosomak

734 wyprodukowane KTO Rosomak

Na podstawie umowy zawartej 15 kwietnia 2003 roku, na potrzeby Sił Zbrojnych RP do końca 2013 roku wyprodukowano łącznie 570 kołowych transporterów...

więcej polecanych artykułów