Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-01-10 12:35:28

Bezzałogowi łowcy w zainteresowaniu MON

     Inspektorat Uzbrojenia w komunikacie z 4 stycznia br. poinformował o zamiarze przeprowadzenia analizy rynku związanej z potencjalnym pozyskaniem „osiągnięcia możliwości rażenia wysokowartościowych celów wrażliwych czasowo (ang. Time Sensitive Target) na średniej donośności za pomocą bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych”.

Dziś trudno jeszcze jednoznacznie napisać, jaki system znajduje się w zainteresowaniu Inspektoratu Uzbrojenia. Mowa o łowcy (wartościowych) wrogich ciężarówek kilka kilometrów od linii styczności wojsk, czy może systemów obrony powietrznej albo rakiet taktyczno-operacyjnych o dobrze znanym w Polsce kryptonimie.

  Pod tym skomplikowanym zwrotem kryje się zamiar uzyskania wiedzy na temat uzbrojonych BSP zdolnych do samodzielnego poszukiwania i precyzyjnego rażenia celów punktowych w głębi ugrupowania przeciwnika za pomocą zintegrowanej głowicy bojowej.

  Od wielu lat termin Time Sensitive Target jest popularny, szczególnie u naszych sojuszników zza oceanu wykorzystujących uzbrojone bezzałogowce w neutralizacji oponentów i ich mobilnego wyposażenia w konfliktach asymetrycznych (podstawą jest stworzenie skutecznego i szybkiego procesu wykrycia-identyfikacji-decyzji). Za działania TST uznać można bezpośrednie wsparcie wojsk w postaci samolotów bojowych, również podczas Pustynnej Burzy blisko 1400 (nieskutecznych) misji na poszukiwania rakietowych SCUD-ów. Amerykanie obecnie, jak wiadomo, do tego celu wykorzystują duże BSP rodzaju MQ-1 czy MQ-9. Taki bezzałogowiec ma odpowiednie środki optoelektroniczne do poszukiwania (i umożliwiających wypracowanie decyzji) oraz czas lotu pozwalający na tworzenie „stref śmierci”. Do tej grupy raczej trudno zaliczyć quadrocoptery z czasem lotu 15-30 minut, kamerą i lekką głowicą, prezentowane w Polsce na szeroką skalę. Oczywiście w naszym przypadku nie można wykluczyć, że właśnie taki jest scenariusz na „łowcę”.

  W polskim przypadku wojskowi w ogłoszeniu nie sprecyzowali oczekiwań wobec systemu, wymagania są zastrzeżone i zostaną przekazane (tzw. Zapytanie o Informację) podmiotom dopuszczonym do rozmów. Analiza rynku jest elementem zapoczątkowanej przez IU fazy analityczno-koncepcyjnej. W jej wyniku powstaną Wstępne Założenia Taktyczno-Techniczne oraz Studium Wykonalności. Na zgłoszenia zainteresowanych IU oczekuje do końca stycznia 2017 roku.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Projekt budżetu MON na 2018 rok

Projekt budżetu MON na 2018 rok

W dniu 26 września br. Rada Ministrów przekazała do Sejmu RP projekt ustawy budżetowej na 2018 rok. Choć w wyniku dalszej procedury legislacyjnej m...

więcej polecanych artykułów