Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-01-10 13:11:58

Prawie tysiąc amerykańskich żołnierzy w Polsce

     Do Europy pierwsza zaplanowana grupa 250 amerykańskich żołnierzy przyleciała w ostatni czwartek. To właśnie oni zabezpieczali rozładunek sprzętu ze statków typu ro-ro, które przypłynęły do niemieckiego Bremerhaven. Od tego momentu minął już blisko tydzień, Bartłomiej Misiewicz z resortu obrony na dzisiejszej konferencji poinformował, że w naszym kraju przebywa już blisko 1000 żołnierzy 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army.


  Amerykańscy żołnierze z brygady należącej do 4. Dywizji Piechoty (operacyjnie wraz z 3. DP przeznaczona do wykorzystania na europejskim teatrze działań) zostaną symbolicznie powitani w Żaganiu w dniu 12 stycznia. Pierwsza grupa przyleciała do Wrocławia bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych w sobotę. Żelazna Brygada (Iron Brigade) zabrała ze sobą do Europy blisko 2700 sztuk pojazdów oraz kontenerów.

  W obiektach wojskowych ulokowanych w miejscowościach Żagań, Świętoszów, Drawsko Pomorskie, Bolesławiec oraz Skwierzyna w najbliższych dniach zgrupowana zostania cała 3. ABCT dowodzona przez pułkownika Norrie. Po kilku tygodniach, jednostka zostanie rozdysponowana po regionie. 1 batalion 68. pułku pancernego trafi do republik nadbałtyckich wypełniając przez pewien okres zadania wysuniętej obecności NATO (do czasu przybycia batalionu „niemieckiego”, „kanadyjskiego” oraz „brytyjskiego”), 1 batalion 8. pułku piechoty zostanie przerzucony do Bułgarii i Rumunii, 1 batalion 66. pułku pancernego powróci do Niemiec do ośrodka Grafenwöhr (dowództwo US Army odpowiedzialne za szkolenie w Europie określane jest mianem 7. Armii). W Polsce pozostanie dowództwo brygady, 4. szwadron 10. pułku kawalerii (rozpoznawczy), 3. batalion 29. pułku artylerii, 64. batalion wsparcia oraz 588. batalion inżynieryjny. Biorąc pod uwagę specyfikę tworzenia grup bojowych, elementy wymienionych jednostek artyleryjskich, wsparcia czy inżynieryjnej, trafią z batalionami operacyjnymi do miejsc ich czasowej obecności. Nasz kraj pozostanie jednak centrum tej szkoleniowej sieci, zapowiedziano bowiem amerykańskie ćwiczenia 3. ABCT na Węgrzech czy Słowacji, w lipcu 2017 roku na terytorium Polski odbyć się mają najważniejsze ćwiczenia 3. Brygady podczas obecnie trwającej tury. We wrześniu pożegnamy żołnierzy z Colorado, oczywiście czekając na kolejną brygadę pancerną US Army. 

(MC)

fot. US Army
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Finansowanie SPO – mrzonki czy konieczność?

Finansowanie SPO – mrzonki czy konieczność?

W dniu 23 maja br. odbyła się oficjalna prezentacja jawnych wyników „Strategicznego Przeglądu Obronnego 2016” (SPO). Od tego czasu minęły już ponad...

więcej polecanych artykułów