Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-01-11 11:30:52

DGP: resort obrony zainteresowany używanymi F-16

     Dziennik Gazeta Prawna w dzisiejszym artykule poinformował o prowadzonych przez MON działaniach dotyczących pozyskania kolejnych samolotów F-16 dla Polskich Sił Powietrznych. Maszyn pochodzących z drugiej ręki miałoby być w rozbudowanym wariancie nawet 96 sztuk. Działania potwierdził gazecie wiceminister ON Bartosz Kownacki.

  W artykule Macieja Miłosza „F-16 z drugiej ręki dla Polski. MON planuje zakup 96 myśliwców z odzysku” autor dodatkowo pisze o związanym z pozyskaniem kolejnych F-16 programie modernizacji takich samolotów, który zostałby przeprowadzony w naszym kraju. MON prowadzi obecnie analizy, czy taki zakup byłby atrakcyjny pod względem operacyjnym oraz ekonomicznym. Bartosz Kownacki studzi oczekiwania dotyczące możliwości pozyskania najnowszych F-35. Według niego obecnie realizacja programu nabycia Lightning II jest mniej uzasadniona ekonomicznie niż było to jeszcze pięć lat temu.

  F-16 miałyby pochodzić z nadwyżek amerykańskich sił zbrojnych, w ich modernizacji uczestniczyłyby Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 z Bydgoszczy, podmiot już dziś zaangażowany w obsługę polskich Jastrzębi. Do trudności w realizacji potencjalnego zakupu zaliczono, że dostępne na składach mają być głównie najstarsze odmiany samolotu, F-16A/B.

(MC)

fot. USAF
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Projekt budżetu MON na 2018 rok

Projekt budżetu MON na 2018 rok

W dniu 26 września br. Rada Ministrów przekazała do Sejmu RP projekt ustawy budżetowej na 2018 rok. Choć w wyniku dalszej procedury legislacyjnej m...

więcej polecanych artykułów