Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-01-23 13:40:26

Pociski JASSM dotarły do Krzesin

     Pierwsze Jastrzębie w Krzesinach już z JASSM - tak w piątek na Twitterze poinformował wiceminister ON Bartosz Kownacki, wzbogacając informację trzema zdjęciami F-16 z podwieszonymi pociskami lotniczymi.


  Informację potwierdził także resort obrony w specjalnym komunikacie przekazując, że w grudniu 2016 roku Polska, jako drugi kraj po Stanach Zjednoczonych, nabyła wersję lotniczego pocisku manewrującego Lockheed Martin o przedłużonym zasięgu (AGM-158B JASSM-ER).

  Odnotujmy, że na zdjęciach pokazano najpewniej szkolną wersję pocisku (niebieskie pasy na kadłubie AGM-158) oraz, że z dużą dozą prawdopodobieństwa mowa o realizacji kontraktu podpisanego jeszcze w grudniu 2014 roku, gdy na czele MON obecny był Tomasz Siemoniak. Obecny komunikat resortu ani słowem nie wspomina o ówczesnej transakcji, która dotyczyła modernizacji samolotów F-16C/D Jastrząb oraz zakup właśnie AGM-158A JASSM (zasięg około 370 km). Za kwotę około 250 mln USD zdecydowano się na wymianę oprogramowania samolotów z wersji M4.3 na M6.5 (najnowsza dla europejskich sojuszników USA) z integracją nowych systemów uzbrojenia, wydajniejszym systemem przesyłania danych Link 16, systemem identyfikacji swój-obcy, modyfikacją systemu walki radioelektronicznej AIDEWS, implementowaniem nowych możliwości w symulacji pola walki oraz modyfikacją zasobników celowniczych Sniper. W przypadku uzbrojenia w ramach wymienionej kwoty nabyto 40 pocisków operacyjnych oraz kilka szkoleniowych (testowych). Początek dostaw rakiet zaplanowano na drugą połowę 2016 roku, osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej F-16 i pocisków AGM-158A przewidziano na marzec 2017 roku.

(MC)

fot. kpt Krzysztof Nanuś
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów