Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-02-25 09:44:34

Łotewska misja PT-91 Twardy

     Wkrótce rozpocznie się ważna z punktu widzenia historii polskich wojsk pancernych, a nawet całych Sił Zbrojnych, wojskowa operacja. Kilka lat temu planowano wysłanie czołgów do wsparcia PKW Afganistan, ostatecznie jednak do tego nie doszło i nasi żołnierze, w tym z jednostek pancernych, wykorzystywali w działaniach lżejsze wozy kołowe. W 2017 roku będzie inaczej. Chociaż obszar działania położony jest zdecydowanie bliżej granic Rzeczypospolitej, jednak wsparcie działań NATO na Łotwie jest w tym większym interesie bezpieczeństwa naszego kraju. Do realizacji zadań na wschodniej flance, na pierwszą linię obrony NATO, Wojsko Polskie skieruje kompanię czołgów PT-91 Twardy.

Przed polskimi pancerniakami historyczna misja. Do wykonania zadań na Łotwie wydzielona zostanie m.in. kompania czołgów PT-91. Wozy 9. BKPanc miały okazję w ostatnich tygodniach uczestniczyć w jednych ćwiczeniach z niemieckimi Leopardami 2. 14 wozów PT-91 oraz jeden zabezpieczenia technicznego były uczestnikami Bison Drawsko 17, trafiły na poligon po kilkuset kilometrowym przerzucie z macierzystego Braniewa. fot. 12. SDZ

  Po styczniowym transoceanicznym przerzucie do Niemiec, następnie do Polski i w końcu do kilku krajów regionu amerykańskiej brygadowej grupy pancernej, obecnie realizowany już jest podobne przedsięwzięcie związane z aktywowaniem wysuniętej obecności wojskowej NATO w Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii. To zasadnicza pod względem materiałowym i osobowym decyzja warszawskiego szczytu NATO. Wówczas to strona polska zadeklarowała, że pododdział Sił Zbrojnych RP wejdzie w skład batalionu NATO kierowanego na Łotwę. Państwem ramowym dla zgrupowania na tym obszarze jest Kanada. Drugi z członków NATO ulokowanych w Ameryce Północnej skieruje do batalionowej grupy bojowej około 450 swoich żołnierzy. To najmniejszy procentowy udział kraju ramowego (dla pozostałych batalionów liderami są Amerykanie w Polsce, Niemcy na Litwie, Brytyjczycy w Estonii) w stosunku do całości, na dodatek kanadyjska armia przewiezie do Europy lżejsze kołowe wozy bojowe (przynajmniej na Litwie oraz Estonii grupy mają istotny element pancerno-zmechanizowany). Batalion „kanadyjski” zdecydowały się wzmocnić Albania (pamiętajmy o ich doświadczeniach i udziale w zeszłorocznym dyżurze „szpicy” NATO), Włochy, Słowenia, Hiszpania oraz właśnie Polska. Przynajmniej dwa ostatnie kraje zamierzały wesprzeć batalionowe zgrupowanie pododdziałami ciężkimi. Hiszpania skieruje na Łotwę 300 swoich mundurowych wyposażonych w 6 czołgów Leopard 2E oraz 15 bojowych wozów piechoty Pizarro. Wojskowi z Półwyspu Iberyjskiego pojawią się na Łotwie pod koniec maja lub na początku czerwca.

  Stosunkowo niewiele mówiono i pisano o polskim komponencie w batalionie NATO kierowanym na Łotwę. Biorąc pod uwagę, że przegrupowanie pododdziałów w zasadzie się rozpoczęło (w ostatnich dniach pododdziały 10. Dywizji Pancernej Bundeswehry trafiły na Litwę), postanowiliśmy zapytać o ten temat przedstawicieli wojska i resortu obrony. Pełną odpowiedź uzyskaną od Centrum Mediów CO MON przedstawiamy poniżej:

  „W celu wzmocnienia sił państw sojuszniczych oraz zwiększenia bezpieczeństwa wschodniej flanki Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, Siły Zbrojne RP wydzielą Polski Kontyngent Wojskowy (PKW ŁOTWA) o liczebności do 200 żołnierzy i pracowników wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem do składu batalionowej grupy bojowej działającej na terytorium Republiki Łotewskiej oraz Republiki Estońskiej i Republiki Litewskiej. PKW ŁOTWA zostanie skierowany do rejonu działania w terminie maj/czerwiec 2017 r. W skład PKW ŁOTWA wejdą dowództwo i elementy narodowe; personel wydzielony do dowództw i sztabów, a także kompania czołgów PT-91 Twardy.”

  Informacja rozszerza udział polskich wojskowych do trzech republik nadbałtyckich (prawdopodobnie chodzi o mandat zapewniający swobodę operowania), nie precyzuje jednak, który z pododdziałów pancernych został wyróżniony do wykonania tej historycznej misji jako pierwszy. Znając specyfikę wykorzystywania czołgów PT-91 Twardy w Siłach Zbrojnych RP, można oczywiście wspomnieć, że prawdopodobnie w grę wchodzą 1. Warszawska Brygada Pancerna oraz 9. Brygada Kawalerii Pancernej. Pododdziały obu brygad (faktycznie w obu oddziałach formę rozwiniętego ma po jednym batalionie czołgów) są przygotowane do wykonania operacji, pomimo pewnych ograniczeń. 9. Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa dopiero od 2014 roku wykorzystuje czołgi PT-91 Twardy, rozbudowuje swój potencjał kadrowy, jednak jak pokazały ostatnie ćwiczenia Bison Drawko, ze wsparciem transportowym holenderskiego sojusznika stały się pełnoprawnym uczestnikiem (1. kompania 1. batalionu czołgów) dużego przedsięwzięcia szkoleniowego prowadzonego na poligonie Drawsko Pomorskie w ostatnich tygodniach. Z kolei 1. Brygada Pancerna z Warszawy-Wesoła, od lat wyposażona w czołgi PT-91, rozpoczęła w ostatnich tygodniach program przygotowania pod przejęcie wozów Leopard 2. Przezbrojenie batalionu czołgów to proces rozłożony w czasie, nie można definitywnie wykluczyć, że w 2017 roku rotacją będą jeszcze pancerniacy z Warszawy.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w kilku państwach NATO rozpoczęto poszukiwanie nowego rodzaju systemów uzbrojenia lo...

więcej polecanych artykułów