Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-03-09 16:00:00

Wykonanie budżetu MON w 2016 roku niższe niż planowano

     W dniu 8 marca br. Inspektorat Uzbrojenia odrzucił obie złożone oferty na dostawę samolotów „średnich” do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP). W konsekwencji nie będzie możliwe wydatkowanie przeznaczonej na ten cel kwoty 540 mln PLN, zapisanej w ramach tzw "wydatków niewygasających". Oznacza to, że wydatki zrealizowane na finansowanie Planu Modernizacji Technicznej SZ RP w 2016 roku będą niższe co najmniej o tę kwotę, w stosunku do przyjętego planu budżetu po zmianach. Wskaźnik wykonania wydatków na modernizację techniczną zamiast deklarowanych przez szefa MON Antoniego Macierewicza 99,9% będzie wynosił poniżej 95%. Nadal będzie to wartość wysoka, ale niższa niż w 2014 roku, kiedy wskaźnik ten zrealizowano na poziomie 96,6%.

G550 fot. Jim Wise

Przetarg na pozyskanie samolotów "małych" dla VIP udało się przeprowadzić sprawnie i 14 listopada 2016 roku podpisano umowę na dostawy maszyn Gulfstream G550. W przypadku samolotów "średnich" niestety konieczne będzie przeprowadzenie nowego postępowania i prawdopodobnie także zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na ich zakup. fot. Jim Wise

Na finansowanie Planu Modernizacji Technicznej (PMT) w 2016 roku zaplanowano kwotę 9.161,9 mln PLN (plan po zmianach). Do końca roku wydatkowano 8.475,0 mln PLN (92,5% planu po zmianach). Dodatkowo, w ramach tzw. wydatków niewygasających, ustalonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 grudnia 2016 roku „w sprawie wydatków budżetu państwa, które w 2016 r. nie wygasają z upływem roku budżetowego” (Dz.U. poz. 2075) na finansowanie PMT zaplanowano jeszcze wydatkowanie kwoty 673,4 mln PLN, w tym 540 mln PLN na zakup samolotów „średnich” do przewozu VIP. Warunkiem uwzględnienia tej kwoty do wykonania budżetu w 2016 roku było jej wydatkowanie w terminie do dnia 31 marca tego roku. Po odrzuceniu ofert w przetargu na „średnie” samoloty dla VIP nie będzie to niestety możliwe. Wydatkowanie pieniędzy na modernizację techniczną polskiej armii w 2016 roku na poziomie 99,9% minister Macierewicz deklarował 18 stycznia br. podczas konferencji prasowej "Rok nowych zadań".

  Więcej o wykonaniu budżetu MON w 2016 roku można przeczytać TUTAJ.

  W dniu 30 czerwca 2016 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę nr 73 w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Zabezpieczenie transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie (VIP)”. Zgodnie z §3 ust.3 tej uchwały, ”Środki finansowe alokowane w Programie, niezrealizowane w danym roku budżetowym, zwiększą nakłady na Program w latach następnych”. Teoretycznie więc, niewykonana w 2016 roku kwota 540 mln PLN powinna zwiększyć budżet na obronność w 2017 roku, w części 29 „Obrona narodowa”. Trudno jednak dziś ocenić, czy tak się faktycznie stanie. Na cały program zakupu samolotów dla VIP zabezpieczono kwotę tylko 1.700 mln PLN. Za dwa samoloty „małe” zgodnie z umową podpisaną 14 listopada 2016 roku MON będzie musiało zapłacić 440,6 mln PLN. Na samoloty „średnie” pozostał budżet w wysokości 1.259 mln PLN, natomiast najtańsza złożona 8 marca br. oferta została wyceniona na 2,66 mld PLN. Resort obrony będzie musiał więc albo zwiększyć budżet przewidziany na realizację programu, albo obniżyć wymagania lub liczbę samolotów planowanych do zakupu, albo też jedno i drugie.

Aktualizacja 10.03.2017

  W dniu 10 marca br. Inspektorat Uzbrojenia uruchomił nowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na pozyskanie samolotów „średnich” do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP). Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienia z wolnej ręki zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, a zaproszenie do negocjacji skierowane zostanie tylko do firmy The Boeing Company. Zakończenie tego postępowania, podpisanie umowy i wypłacenie zaliczki w terminie do końca marca br. pozwoli na wykonanie planu wydatków na modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP w 2016 roku na deklarowanym poziomie 99,9%.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w kilku państwach NATO rozpoczęto poszukiwanie nowego rodzaju systemów uzbrojenia lo...

więcej polecanych artykułów