Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-03-10 14:06:37

Zakup średnich samolotów dla VIP z wolnej ręki

     W dniu 10 marca br. Inspektorat Uzbrojenia uruchomił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na pozyskanie samolotów „średnich” do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP). Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienia z wolnej ręki zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, a zaproszenie do negocjacji skierowane zostanie do firmy The Boeing Company. Powodem uruchomienia nowego postępowania jest unieważnienie poprzednio prowadzonego postępowania, w którym wykonawcy złożyli oferty zawierające błędy formalnoprawne, a wartość ofert była nie do zaakceptowania przez resort obrony narodowej.

Boeing-BBJ2_Fot.Boeing

  "Z posiadanych przez Inspektorat Uzbrojenia informacji wynika, iż tylko firma The Boeing Company posiada prawa wyłączne do dysponowania slotami produkcyjnymi samolotów Boeing B737-800. W przyszłym tygodniu rozpoczną się negocjacje, których celem jest uzgodnienie ostatecznych warunków umowy, w tym jej wartości".

  Nowe postępowanie z wolnej ręki ogłoszone praktycznie natychmiast po unieważnieniu poprzedniego przetargu świadczy o ogromnej determinacji resortu obrony do szybkiego zawarcia umowy i sfinalizowania zakupu samolotów dla VIP. Zadanie to jest traktowane priorytetowo przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i kierownictwo MON. Biorąc pod uwagę, że na sfinansowanie tego zakupu MON zabezpieczyło kwotę w wysokości 540 mln PLN w ramach tzw. wydatków niewygasających (zaliczanych do wykonania budżetu w 2016 roku) i koniczności ich wydatkowania w terminie do końca marca br., można się spodziewać błyskawicznych negocjacji i chęci zawarcia umowy jeszcze w tym miesiącu. Jeśli to się uda, zapowiadane przez szefa MON Antoniego Macierewicza wykonanie wydatków na modernizację techniczną w 2016 roku na poziomie 99,9% będzie nadal możliwe.

  Chęć szybkiego zawarcia umowy to nie jedyny problem MON. Drugim jest wynegocjowanie racjonalnej ceny. Oferta przetargowa koncernu Boeing wyceniona została bowiem na kwotę aż 3,44 mld PLN, a zgodnie z uchwałą Rady Ministrów nr 73 w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Zabezpieczenie transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie (VIP)”, po odjęciu wydatków zarezerwowanych na zakup samolotów małych (zgodnie z umową z 14 listopada 2016 roku) w wysokości 440,6 mln PLN, na zakup samolotów "średnich" w dyspozycji resortu obrony pozostaje kwota 1,26 mld PLN. Oczywiści nie można wykluczyć jej zwiększenia przez Radę Ministrów. 

(TD na podstawie komunikatu MON)

Grafika: Boeing.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk przeciwokrętowy Otomat/Teseo

Pocisk przeciwokrętowy Otomat/Teseo

W 1967 włoska firma OTO Melara oraz francuska Marta rozpoczęły – na własne ryzyko – prace koncepcyjne mające doprowadzić do skonstruowania pocisku ...

więcej polecanych artykułów