Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-03-10 14:06:37

Zakup średnich samolotów dla VIP z wolnej ręki

     W dniu 10 marca br. Inspektorat Uzbrojenia uruchomił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na pozyskanie samolotów „średnich” do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP). Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienia z wolnej ręki zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, a zaproszenie do negocjacji skierowane zostanie do firmy The Boeing Company. Powodem uruchomienia nowego postępowania jest unieważnienie poprzednio prowadzonego postępowania, w którym wykonawcy złożyli oferty zawierające błędy formalnoprawne, a wartość ofert była nie do zaakceptowania przez resort obrony narodowej.

Boeing-BBJ2_Fot.Boeing

  "Z posiadanych przez Inspektorat Uzbrojenia informacji wynika, iż tylko firma The Boeing Company posiada prawa wyłączne do dysponowania slotami produkcyjnymi samolotów Boeing B737-800. W przyszłym tygodniu rozpoczną się negocjacje, których celem jest uzgodnienie ostatecznych warunków umowy, w tym jej wartości".

  Nowe postępowanie z wolnej ręki ogłoszone praktycznie natychmiast po unieważnieniu poprzedniego przetargu świadczy o ogromnej determinacji resortu obrony do szybkiego zawarcia umowy i sfinalizowania zakupu samolotów dla VIP. Zadanie to jest traktowane priorytetowo przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i kierownictwo MON. Biorąc pod uwagę, że na sfinansowanie tego zakupu MON zabezpieczyło kwotę w wysokości 540 mln PLN w ramach tzw. wydatków niewygasających (zaliczanych do wykonania budżetu w 2016 roku) i koniczności ich wydatkowania w terminie do końca marca br., można się spodziewać błyskawicznych negocjacji i chęci zawarcia umowy jeszcze w tym miesiącu. Jeśli to się uda, zapowiadane przez szefa MON Antoniego Macierewicza wykonanie wydatków na modernizację techniczną w 2016 roku na poziomie 99,9% będzie nadal możliwe.

  Chęć szybkiego zawarcia umowy to nie jedyny problem MON. Drugim jest wynegocjowanie racjonalnej ceny. Oferta przetargowa koncernu Boeing wyceniona została bowiem na kwotę aż 3,44 mld PLN, a zgodnie z uchwałą Rady Ministrów nr 73 w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Zabezpieczenie transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie (VIP)”, po odjęciu wydatków zarezerwowanych na zakup samolotów małych (zgodnie z umową z 14 listopada 2016 roku) w wysokości 440,6 mln PLN, na zakup samolotów "średnich" w dyspozycji resortu obrony pozostaje kwota 1,26 mld PLN. Oczywiści nie można wykluczyć jej zwiększenia przez Radę Ministrów. 

(TD na podstawie komunikatu MON)

Grafika: Boeing.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
734 wyprodukowane KTO Rosomak

734 wyprodukowane KTO Rosomak

Na podstawie umowy zawartej 15 kwietnia 2003 roku, na potrzeby Sił Zbrojnych RP do końca 2013 roku wyprodukowano łącznie 570 kołowych transporterów...

więcej polecanych artykułów