Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-04-27 12:44:59

Unieważniono przetarg na BSP klasy Mikro

     W dniu 31 marca br. Inspektorat Uzbrojenia unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę 6 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy Mikro zapewniających możliwość pionowego startu i lądowania. Przyczyną unieważnienia jest przekroczenie przez najkorzystniejszą ofertę złożoną przez firmę Siltec Sp. z o.o. z Warszawy środków finansowych jakie zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację tego zamówienia. Oferta ta miała wartość 4,937 mln PLN, natomiast zamawiający na realizację zamówienia planował przeznaczyć kwotę nie większą niż 4,630 mln PLN. Przekroczenie budżetu o jedynie 6,6% wpłynie na konieczność powtórzenia zamówienia, które prowadzone było przez ponad 15 miesięcy.

  Warto jeszcze dodać, że druga w kolejności oferta, złożona przez konsorcjum Asseco Polska S.A. – lider konsorcjum i Marcin Szender MSP – członek konsorcjum, miała wartość aż 9,075 mln PLN. Nie można też wykluczyć, że przekroczenie planowanej wartości zamówinia stało się dobrą okazją dla MON do unieważnienia prowadzonego postępowania i jego wznowienia, ale już w mniej konkurencyjnym trybie.

Aeryon Scout

BSP klasy mikro to najmniejsze z sześciu klas bezzałogowców planowanych do pozyskania w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.  Fot. Aeryon Labs

  Przetarg na BSP Mikro ogłoszono w dniu 17 grudnia 2015 roku, a wyboru najkorzystniejszej oferty dokonano 10 lutego 2017 roku. Do udziału w tym postępowaniu zgłosiło się aż 11 oferentów. Zakup 6 zestawów BSP Mikro przewidziano w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022 (PMT), w zakresie programu operacyjnego „Rozpoznanie obrazowe i satelitarne”. W programie tym przewiduje się pozyskanie sześciu różnych klas BSP. Do tej pory udało się ogłosić tylko dwa postępowania (drugie dotyczyło BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu Orlik oraz klasy mini Wizjer) i niestety oba zostały unieważnione.

  Zestawy BSP Mikro przeznaczone miały być dla Zespołów lub Grup Wsparcia Informacyjnego oraz Zespołów Bojowych jednostek Sił Zbrojnych. Powinien to być sprzęt do prowadzenia dzienno-nocnej obserwacji przeciwnika i terenu w różnych warunkach, przy wykorzystaniu sensorów optoelektronicznych i podczerwieni do prowadzenia obserwacji z różnych punktów obserwacyjnych obiektów na potrzeby Informacyjnego Przygotowania Pola Walki. W skład zestawu miały wejść co najmniej dwie platformy powietrzne o masie startowej nie większej niż 1,6 kg z możliwością obserwacji dziennej i nocnej oraz jeden zestaw stacji kierowania wraz z zespołem nadawczo-odbiorczym.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Francuski pocisk Exocet był jedną z pierwszych konstrukcji tego rodzaju skonstruowanych i wprowadzonych do produkcji na Zachodzie, choć palma pierw...

więcej polecanych artykułów