Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-05-30 22:55:33

Analiza rynku dotycząca pozyskania czołgów

     W dniu 30 maja br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu fazy analityczno-koncepcyjnej i analizy rynku w zakresie "Zdolności do rażenia celów pancernych i opancerzonych oraz siły żywej przy zapewnieniu możliwości manewru w trudnym terenie przez moduły batalionów czołgów" kryptonim Wilk. Najprawdopodobniej jest to efekt zakończonego w ostatnich dniach Strategicznego Przeglądu Obronnego (SPO), w ramach którego wskazano na konieczność pozyskania na potrzeby Sił Zbrojnych RP czołgów nowej generacji, zamiast wcześniej planowanych Wozów Wsparcia Bezpośredniego (WWB) kr. Gepard oraz niszczycieli czołgów kr. Barakuda. Planuje się, że zakończenie fazy analityczno-koncepcyjnej nastąpi pod koniec 2018 roku.

Leopard 2PL Fot.Rheinmetall Defence

Podczas prezentacji SPO deklarowano, że przy opracowaniu czołgu nowej generacji preferowana będzie współpraca polskiego przemysłu obronnego z europejskim partnerem. Na zdjęciu demonstrator czołgu Leopard 2PL. Fot.Rheinmetall Defence

  Zgodnie z treścią opublikowanego przez IU ogłoszenia, "planowany do pozyskania sprzęt wojskowy ma za zadanie rażenie celów pancernych, opancerzonych i nieopancerzonych przeciwnika oraz obezwładniania i niszczenia odkrytych środków ogniowych i siły żywej przeciwnika, burzenia drewniano-ziemnych, ceglanych i żelbetonowych umocnień oraz obezwładniania celów powietrznych, a ponadto ma ochraniać załogę czołgu przed ostrzałem pociskami z broni pokładowej, strzeleckiej i granatników ppanc, przed wybuchami min i improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) oraz ostrzałem innymi pociskami wystrzeliwanymi z wozów opancerzonych przy wykorzystaniu aktywnych systemów ochrony i obrony pojazdu".

  Rekomendacje wynikające z przeprowadzenia SPO wskazały także na konieczność dokupienia pewnej ilości czołgów obecnej generacji. Nie można więc wykluczyć, że rozpoczęta analiza rynku będzie miała za zadanie także weryfikację możliwości oferentów w tym zakresie.

  Podmioty zainteresowane uczestniczeniem w procedurze badania rynku mogą przesyłać swoje zgłoszenia do Inspektoratu Uzbrojenia w terminie do dnia 30 czerwca 2017 roku.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Holenderskie okręty podwodne 1946-2014  - cz. I

Holenderskie okręty podwodne 1946-2014 - cz. I

Holenderskie stocznie od czasów poprzedzających drugą wojnę światową legitymowały się od sporym doświadczeniem i osiągnięciami w dziedzinie budowy ...

więcej polecanych artykułów