Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-07-14 13:21:37

Dostawy mostów MS-20 Daglezja

     Do końca czerwca br. konsorcjum firm Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM" Sp. z o.o. oraz Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY" S.A. dostarczyło na potrzeby Sił Zbrojnych 7 egzemplarzy mostów towarzyszących na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja, spośród 10 łącznie zamówionych. Jak poinformował redakcję Inspektorat Uzbrojenia, Wykonawca przewiduje dostawę dwóch kolejnych mostów w lipcu br. oraz ostatniego mostu w sierpniu tego roku. Zamówienie jest realizowane na podstawie umowy o wartości 70,68 mln PLN (która nie uległa później zmianie) zawartej w dniu 4 marca 2015 roku. Przekazane mosty trafiły do jednostek w: Brzegu, Krośnie Odrzańskim, Stargardzie, Chełmnie oraz Nisku.

MS-20_Daglezja-OBRUM

  Dostawy realizowane są z ponad rocznym opóźnieniem w stosunku do harmonogramu przewidzianego w umowie (początkowo planowano odbiór 7 kpl. mostów w 2015 roku oraz 3 kpl. w 2016 roku) i z tego powodu Wykonawca zostanie obciążony karami umownymi.

  Jak możemy przeczytać na stronie producenta, mosty „MS-20 „Daglezja” to najnowocześniejszy na świecie most mobilny na podwoziu samochodowym przeznaczony do przewożenia i układania przęsła PM-20, na przeszkodzie wodnej lub terenowej o szerokości do 20 m, umożliwiający przeprawę przez przeszkody pojazdom klasy MLC70 (gąsienicowe) /110 (zestawy kołowe), wg norm STANAG 2021.

  Zalety zestawu MS-20 Daglezja:

  • umożliwienie szybkiego i bezpiecznego pokonywania naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych o szerokości do 20 m,
  • czas gotowości do przeprawy – do pół godziny,
  • wyposażenie w modułowe przęsło mostowe z automatycznie rozsuwanymi wypełnieniami międzykoleinowymi,
  • możliwość poruszania się po drogach publicznych bez konwoju z prędkością do 80 km/h,
  • możliwość pokonywania trudnego terenu dzięki dodatkowym napędom hydraulicznym”.

  Mosty towarzyszące MS-20 Daglezja zostały opracowane przez OBRUM na bazie umowy z ówczesnym Departamentem Polityki Zbrojeniowej MON. W ramach realizacji pracy wdrożeniowej, dwa zamówione w 2010 roku komplety zostały dostarczone w grudniu 2012 roku do 2. batalionu saperów 12. Brygady Zmechanizowanej oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

(TD)

Fot. OBRUM Sp. z o.o.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Szwedzkie okręty podwodne 1945-2012 - cz.II

Szwedzkie okręty podwodne 1945-2012 - cz.II

Szwecja to jeden z tych krajów basenu Morza Bałtyckiego, który pomimo rosnących kosztów budowy i eksploatacji w dalszym ciągu przewiduje użycie okr...

więcej polecanych artykułów