Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-07-14 13:21:37

Dostawy mostów MS-20 Daglezja

     Do końca czerwca br. konsorcjum firm Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM" Sp. z o.o. oraz Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY" S.A. dostarczyło na potrzeby Sił Zbrojnych 7 egzemplarzy mostów towarzyszących na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja, spośród 10 łącznie zamówionych. Jak poinformował redakcję Inspektorat Uzbrojenia, Wykonawca przewiduje dostawę dwóch kolejnych mostów w lipcu br. oraz ostatniego mostu w sierpniu tego roku. Zamówienie jest realizowane na podstawie umowy o wartości 70,68 mln PLN (która nie uległa później zmianie) zawartej w dniu 4 marca 2015 roku. Przekazane mosty trafiły do jednostek w: Brzegu, Krośnie Odrzańskim, Stargardzie, Chełmnie oraz Nisku.

MS-20_Daglezja-OBRUM

  Dostawy realizowane są z ponad rocznym opóźnieniem w stosunku do harmonogramu przewidzianego w umowie (początkowo planowano odbiór 7 kpl. mostów w 2015 roku oraz 3 kpl. w 2016 roku) i z tego powodu Wykonawca zostanie obciążony karami umownymi.

  Jak możemy przeczytać na stronie producenta, mosty „MS-20 „Daglezja” to najnowocześniejszy na świecie most mobilny na podwoziu samochodowym przeznaczony do przewożenia i układania przęsła PM-20, na przeszkodzie wodnej lub terenowej o szerokości do 20 m, umożliwiający przeprawę przez przeszkody pojazdom klasy MLC70 (gąsienicowe) /110 (zestawy kołowe), wg norm STANAG 2021.

  Zalety zestawu MS-20 Daglezja:

  • umożliwienie szybkiego i bezpiecznego pokonywania naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych o szerokości do 20 m,
  • czas gotowości do przeprawy – do pół godziny,
  • wyposażenie w modułowe przęsło mostowe z automatycznie rozsuwanymi wypełnieniami międzykoleinowymi,
  • możliwość poruszania się po drogach publicznych bez konwoju z prędkością do 80 km/h,
  • możliwość pokonywania trudnego terenu dzięki dodatkowym napędom hydraulicznym”.

  Mosty towarzyszące MS-20 Daglezja zostały opracowane przez OBRUM na bazie umowy z ówczesnym Departamentem Polityki Zbrojeniowej MON. W ramach realizacji pracy wdrożeniowej, dwa zamówione w 2010 roku komplety zostały dostarczone w grudniu 2012 roku do 2. batalionu saperów 12. Brygady Zmechanizowanej oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

(TD)

Fot. OBRUM Sp. z o.o.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
734 wyprodukowane KTO Rosomak

734 wyprodukowane KTO Rosomak

Na podstawie umowy zawartej 15 kwietnia 2003 roku, na potrzeby Sił Zbrojnych RP do końca 2013 roku wyprodukowano łącznie 570 kołowych transporterów...

więcej polecanych artykułów