Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-08-01 22:53:52

Wojsko kupi satelitarne dane

     W Siłach Zbrojnych RP, od całkiem niedawna, funkcjonuje Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach. Mankamentem narodowych zdolności szczebla strategicznego jest brak systemu satelitarnego, uzupełniającego na przykład samoloty F-16 z zasobnikami DB-110 czy natowski system AGS. W przyszłości mamy korzystać z satelitów włoskich (dane z pierwszej generacji Cosmo-Sky Med mieliśmy otrzymać na przełomie 2016 i 2017 roku). Teraz jednak wojsko uruchomiło przetarg mający na celu wyłonienie dostawcy danych satelitarnych.

 Postępowanie realizowane zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych prowadzi od 17 lipca br. warszawska 2. Regionalna Baza Logistyczna. Usługa wykonania satelitarnych danych obrazowych, zgodnie z wymogami zamawiającego, ma być przeprowadzona jeszcze w bieżącym roku, do 29 września 2017 roku. Wygląda zatem, że wojsko przewiduje podpatrywanie terenu i obiektów w czasie białorusko-rosyjskich ćwiczeń Zapad-17. Ich faza zasadnicza zostanie przeprowadzona pomiędzy 14 i 20 września 2017 roku, według deklaracji Białorusi oraz Rosji, weźmie w nich udział 12700 żołnierzy.

 Mowa o 50 kompletach danych satelitarnych. Te są tłumaczone jako obszar o powierzchni co najmniej 100 km2, dla danych archiwalnych co najmniej 25 km2. Każdy z kompletów składać się ma z zobrazowania terenu poprzez kanał panchromatycznego (generalnie czarno-biały światła widzialnego) z dokładnością nie mniejszą niż 0,5 metra oraz cztery kanały wielospektralne (czerwony, zielony, niebieski oraz podczerwony) z dokładnością nie mniejszą niż 2 metry. Zamawiający zdefiniować ma oczywiście akceptowalny kąt nachylenia sensora oraz okienko czasowe dla każdego zadania. Dokonana ocena geolokalizacji ma być nie większa niż 10 metrów.

 Dostawca usługi wyłoniony zostanie poprzez aukcję elektroniczną, zastosowano dwa kryteria oceny złożonych ofert: cena (60 punktów) oraz okres gwarancji (40). Termin składania wniosków o udział w postępowaniu pierwotnie minął 25 lipca, następnie został przesunięty na 8 sierpnia br. Zadanie wyceniono na stosunkowo skromne koszty, jak na potencjalne korzyści, wynoszące niewiele ponad 200 tys. PLN netto.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów