Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-09-01 09:37:21

Uroczyste przekazanie pierwszego DMO Regina

     W dniu 31 sierpnia br. podczas obchodów święta 11 Mazurskiego Pułku Artylerii im. Gen. Józefa Bema w Węgorzewie dokonano uroczystego przekazania jednostce pierwszego (z 5 zamówionych) Dywizjonowego Modułu Ogniowego (DMO) Regina. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Sekretarz Stanu w MON Bartosz Kownacki, wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, Dowódca Generalny RSZ RP gen. dyw. Jarosław Mika oraz Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marek Sokołowski. W składzie DMO znalazły się 24 armatohaubice samobieżne Krab kalibru 155 mm na podwoziu gąsienicowym K9 oraz 19 pojazdów towarzyszących: 2 wozy dowódczo-sztabowe, 9 wozów dowodzenia, 6 wozów amunicyjnych, 1 wóz remontu uzbrojenia i elektroniki oraz 1 wóz oficera łącznikowego.

AHS Krab. Fot kpt. Z.Kempa st.chor. S.Erbetowski (11pa)

Dostawa pierwszego DMO Regina to realny efekt prowadzonej modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP i niewątpliwie istotne wzmocnienie dla 11. MPA. Fot. kpt. Zbigniew Kempa, st. chor. Sebastian Erbetowski.

  Dostawy zrealizowane zostały jeszcze na mocy umowy z 2008 roku, aneksowanej w 2012 roku w zakresie dostawy kompletnego DMO oraz w 2015 roku w zakresie zastosowania nowego, południowokoreańskiego podwozia K9.

  Przy tej okazji warto także przypomnieć, że w dniu 14 grudnia 2016 roku na terenie HSW S.A. doszło do zawarcia nowej umowy o wartości 4,649 mld PLN na pozyskanie w latach 2018-2024 czterech kolejnych DMO Regina, w tym trzech do 2022 roku i jednego (formalnie w ramach opcji) w latach 2023-2024. Jak dotąd jest to największy w historii kontrakt na dostawy sprzętu wojskowego produkowanego przez polski przemysł zbrojeniowy.

  Uczestniczący we wczorajszej uroczystości wiceminister Bartosz Kownacki powiedział m.in. że „to szczególny dzień dla polskiej armii, dlatego że jeżeli chcemy by Polska czuła się bezpiecznie, jeżeli chcemy się liczyć w rozmowach z naszymi sojusznikami, jeżeli chcemy liczyć na ich pomoc, to w pierwszej kolejności Polska musi móc obronić się sama. Do tego potrzebne są dwie rzeczy: Ludzie i sprzęt. Ludzi mamy wspaniałych. Polskie wojsko godnie kontynuuje tradycje swoich poprzedników (...) Jestem przekonany, że nasi żołnierze wiedzą co znaczy służba Ojczyźnie. Sprzęt też powoli coraz lepszy: Raki, mosty Daglezja, teraz Kraby to sprzęt, który w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy trafił na wyposażenie polskiej armii”.

  Z dostawy pierwszego DMO Regina można się cieszyć, jednak do pełnego sukcesu programu brakuje jeszcze zamówień na elementy rozpoznania, które powinny także wchodzić w skład DMO oraz przeznaczonej dla AH Krab amunicji precyzyjnego rażenia kryptonim Szczerbiec. Klasyczna amu­ni­cja odłam­kowo-burząca dla Krabów, jest już pro­du­ko­wana na sło­wac­kiej licen­cji przez Zakłady Metalowe DEZAMET S.A.

  Zakup DMO Regina przewiduje program operacyjny „Modernizacja Wojsk Rakietowych i Artylerii” wchodzący w zakres Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów