Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-09-07 07:16:28

MSPO 2017: 5 umów na dostawy sprzętu i uzbrojenia dla polskiej armii

     W dniu 6 września br., podczas drugiego dnia MSPO w Kielcach doszło do podpisania 5 umów o łącznej wartości prawie 190 mln PLN na dostawę na potrzeby Sił Zbrojnych RP: pojazdów dalekiego rozpoznania kr. Żmija, produkowanego przez PCO S.A. sprzętu optoelektronicznego (w tym lornetek noktowizyjnych NPL-1M "Brom-M" i gogli noktowizyjnych MU-3ADM), karabinów wyborowych BOR, lotniskowych urządzeń zasilania elektroenergetycznego samolotów LUZES V/N oraz kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123.

LPU Wirus IV Fot. MG

Lekki Pojazd Uderzeniowy (LPU) Wirus IV wybrany przez Siły Zbrojne RP na pojazd dalekiego rozpoznania kryptonim Żmija. Fot. Dziennik Zbrojny.

Umowa na dostawę Pojazdów  dalekiego  rozpoznania kr. Żmija

  Dziś podpisana została umowa na dostawę 118 pojazdów LPU Wirus IV z konsorcjum firm, którego liderem jest Polski Holding Obronny Sp. z o.o. oraz Concept Sp. z o. o. Wykonawca dostarczy w 2020 r. 25 pojazdów, w 2021 r. 35 pojazdów, a w roku w 2022 r. 58 pojazdów. Wartość umowy wynosi  90.712.500 PLN brutto. Pojazd  dalekiego  rozpoznania Żmija jest wozem z układem napędowym 4x4 o masie własnej poniżej 1700 kg, zapewniający przewóz 3 osób - załogi (kierowcy, dowódcy oraz strzelca), uzbrojenia oraz ładunków o minimalnej masie 900 kg umożliwiając im pełną autonomiczność przez 7 dni w trakcie wykonywania zadań rozpoznawczych. Więcej na temat postępowania i wymaganej charakterystyki technicznej pojazdów dalekiego rozpoznania Żmija można przeczytać TUTAJ.

Umowa na dostawę sprzętu optoelektronicznego

  Postępowanie na dostawę sprzętu optoelektronicznego uruchomiono 28.08.2017 r. w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych w trybie zamówienia z wolnej ręki. Podczas kieleckich targów podpisana została umowa z PCO S.A. wchodzącą w skład PGZ S.A., na dostawę 266 kpl. lornetek noktowizyjnej NPL-1M „Brom–M” oraz 620 kpl. gogli noktowizyjnych MU-3ADM. Wartość umowy wynosi  67.810.000 PLN

  Lornetka noktowizyjna NPL-1M "Brom-M" zapewnia trzykrotne powiększenie i umożliwia obserwację od odległości 5 m w warunkach nocnych bez korzystania z jakichkolwiek źródeł sztucznego oświetlenia. Gogle noktowizyjne MU-3ADM przeznaczone są natomiast do obserwacji otoczenia w warunkach naturalnego nocnego oświetlenia oraz w warunkach całkowitej ciemności zapewniając zasięg dostrzegania celu powyżej 20 m.

Karabin wyborowy 7,62 mm BOR fot.ZM Tarnów S.A.

Karabin wyborowy 7,62 mm BOR. Fot. ZM Tarnów S.A.

Umowa na dostawę karabinów wyborowych BOR

  Postępowanie uruchomiono 29.05.2017 r. w oparciu o „Wytyczne dotyczące udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa” w trybie negocjacji z jednym wykonawcą. Podpisana dziś umowa z Zakładami Mechanicznymi TARNÓW S.A. wchodzącymi w skład PGZ S.A. dotyczy dostawy, w latach 2017-2019, 657 kpl. karabinów wyborowych BOR kalibru 7,62 mm. Wykonawca dostarczy w 2017 r. 60 karabinów, w 2018 r. 250 karabinów oraz pozostałe 347 kompletów w 2019 r. Wartość umowy wynosi 23.980.500 PLN. Karabin wyborowy BOR jest powtarzalnym karabinem przeznaczonym do prowadzenia precyzyjnego ognia na odległość do 1200 m do celów żywych oraz sprzętu wojskowego lekko opancerzonego. Karabin wyposażony jest w uniwersalną szynę montażową do osadzania celownika optycznego oraz dodatkowy zestaw szyn montażowych.

Umowa na dostawę lotniskowego urządzenia zasilania elektroenergetycznego samolotów LUZES V/N

  Postępowanie na dostawę lotniskowego urządzenia zasilania elektroenergetycznego samolotów LUZES V/N zostało wszczęte w lipcu 2017 r. po wprowadzeniu korekty do „Planu Modernizacji Technicznej” i było prowadzone w trybie zamówienia z wolnej ręki. Podpisana dziś umowa z Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym S.A. w Warszawie wchodzącym w skład PGZ S.A. dotyczy dostawy, jeszcze w tym roku, lotniskowego urządzenia zasilania elektroenergetycznego samolotów LUZES V/N. Wartość umowy wynosi 2.779.140 PLN. LUZES V/N przeznaczony jest do zasilania systemów pokładowych statków powietrznych energią elektryczną w czasie rozruchu silników oraz sprawdzania stanu technicznego wyposażenia pokładowego w dowolnym miejscu lotniska i lądowiska. Urządzenie zabudowane jest na dwuosiowej przyczepie przystosowanej do holowania z maksymalną prędkością 15 km/h. Urządzenie wyposażone jest w zespół napędowy (silnik diesla) połączony z prądnicą prądu przemiennego trójfazowego oraz przetwornik częstotliwości 400 Hz.

Kroton Fot.HSW S.A.

Kasety minowe ISM z minami narzutowymi MN-123 stanowią wyposażenie użytkowanych przez polską armię transporterów minowania narzutowego Kroton (na zdjeciu), a w przyszłości prawdopodobnie znajdą się także na wyposażeniu platformy minowania narzutowego Baobab-K na podwoziu kołowym. Fot. HSW S.A.

Umowa na dostawę kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123

  Postępowanie na dostawę kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123 zostało wszczęte w czerwcu 2017 r. w trybie negocjacji z jednym wykonawcą. Podpisana 6 września 2017 r. umowa dotyczy dostawy, w latach 2017-2018, 160 kompletów kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123 z Bydgoskimi Zakładami Elektromechanicznymi "BELMA" S.A., wchodzącymi w skład PGZ S.A. Łączna wartość umowy wynosi 4.112.000 PLN.

Miny MN-123 przeznaczone są do ustawiania pól minowych za pomocą inżynieryjnego systemu minowania narzutowego. Mina MN-123 wyposażona jest w ładunek kumulacyjny oraz zapalnik niekontaktowy z samolikwidacją i samoneutralizacją. Zadziałanie miny następuje pod obrysem przejeżdżającego nad nią pojazdu bojowego lub w wyniku upływu zaprogramowanego czasu samolikwidacji.

(TD na podstawie informacji MON)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
NATO-wskie oko na niebie – system AWACS

NATO-wskie oko na niebie – system AWACS

Sojusz Północnoatlantycki kojarzy się z kooperacyjnym działaniem narodowych sił zbrojnych zespalanych przez dowództwa ponadnarodowe. Jest w tym duż...

więcej polecanych artykułów