Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-10-11 08:36:56

Rozpoczęto wdrażanie Strategicznego Przeglądu Obronnego

     Jak poinformował redakcję podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski, w dniu 19 września br. Minister Obrony Narodowej podpisał niejawną decyzję numer Z16/MON w sprawie implementacji rezultatów Strategicznego Przeglądu Obronnego 2016 (SPO). Wiadomo jedynie, że dokument liczy kilkadziesiąt stron i zawiera konkretne zadania rozdzielone dla poszczególnych części resortu obrony narodowej wraz z terminem ich wykonania, wynikające z wniosków wskazanych w niejawnym raporcie z SPO. Jednym z pierwszych skutków podjętej decyzji było rozpoczęcie przez MON prac (nadal kontynuowanych) związanych z dostosowaniem opracowanego przez Sztab Generalny WP projektu dokumentu "Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026” do wniosków z SPO. Wiceminister Szatkowski przewiduje, że Rada Ministrów powinna przyjąć w/w dokument w formie uchwały jeszcze w tym roku.

ATACMS-MLRS fot. LM

Jedną z rekomendacji Strategicznego Przeglądu Obronnego 2016 jest wzmocnienie artylerii, w tym rakietowej. Fot. Lockheed Martin

  Głównym celem przeprowadzenia SPO było określenie „Modelu Sił Zbrojnych RP 2032”, czyli kierunków rozwoju systemu obronnego państwa w perspektywie najbliższych 15 lat (do 2032 roku), który ma odpowiadać na najpoważniejsze zagrożenia i uwzględniać posiadane zasoby. Oficjalna prezentacja „Koncepcji Obronnej RP”, dokumentu przeznaczonego na użytek publiczny, podsumowującego jawne wyniki SPO miała miejsce w dniu 23 maja br. w Akademii Sztuki Wojennej. Od tego czasu trwały próby przedstawienia wniosków z SPO Prezydentowi RP i Biuru Bezpieczeństwa Narodowego, które jednak nie zakończyły się sukcesem. O kulisach tych działań pisaliśmy obszernie TUTAJ. Ostatecznie, w dniu 19 września br. minister Antoni Macierewicz nie widzą perspektywy spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą podjął decyzję o rozpoczęciu procesu wdrażania rekomendacji SPO.

  Decyzja implementacyjna z SPO stanowi podstawę do dalszych prac związanych z opracowaniem takich dokumentów jak: wspomniana już uchwała Rady Ministrów w sprawie „Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2017-2026” oraz „Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-2026” i „Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026”. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

  Zgodnie z przyjętą na potrzeby SPO prognozą finansową rozwoju Sił Zbrojnych RP planuje się, że łączne wydatki na obronność w latach 2017-2032 osiągną poziom ok. 1 biliona 141 mld PLN, w tym ok. 300 mld PLN na finansowanie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Na podstawie dostępnych danych można również szacować, że na realizację „Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026” zostanie przeznaczona kwota ok. 145 mld PLN, w tym 73 mld PLN w latach 2017-2022 i 72 mld PLN w latach 2023-2026. Więcej o finansowaniu SPO pisaliśmy TUTAJ.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Zgrupowanie rosyjskich wojsk w Naddniestrzu

Zgrupowanie rosyjskich wojsk w Naddniestrzu

Grupa Operacyjna Wojsk Rosyjskich w Nadniestrzańskim Regionie Republiki Mołdawii (Оперативная группа российских войск в Приднестровском регионе Рес...

więcej polecanych artykułów