Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-11-10 16:34:57

Przetarg na system dowodzenia Wojsk Lądowych

     W dniu 8 listopada br. Inspektorat Uzbrojenia ogłosił postępowanie na dostawę „Zintegrowanego Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia Wojsk Lądowych” (ZZSDWLąd) kryptonim Wierzba, który powinien zostać dostarczony w terminie do 3 lat od daty podpisania umowy, jako oprogramowanie zawierające aplikacje, mechanizmy, a także usługi wspierające proces dowodzenia i kierowania środkami walki na poziomie operacyjnym oraz taktycznym. Jest to jedno z najważniejszych zadań zaplanowanych do realizacji w ramach priorytetowego programu operacyjnego „Zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki (C4ISR)”, wchodzącego w zakres Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022 (PMT).

Szafran. Fot. PIT-Radwar.

Obecnie Wojska Lądowe użytkują zautomatyzowany system dowodzenia związkiem taktycznym Szafran. Fot. PIT-Radwar S.A.

  Przewiduje się, że system Wierzba zostanie pozyskany w trybie zakupu z dostosowaniem, a wykonawca zobowiązany będzie do udzielenia na oferowane rozwiązanie co najmniej 24 miesięcznej gwarancji. W praktyce oznacza to, że wojskowi nie oczekują systemu stworzonego od początku na potrzeby Sił Zbrojnych RP tylko takiego. który już istnieje i zostanie jedynie dostosowany do wymagań Wojsk Lądowych.

  Postępowanie prowadzone będzie z pominięciem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, w oparciu o decyzję Nr 367/MON Ministra ON z dnia 14 września 2015 roku "w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa" oraz Kodeksu cywilnego.

  Określone warunki udziału w postępowaniu powodują, że w praktyce zamówienie skierowane jest do firm wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Wymaga się bowiem m.in., że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się jedynie wykonawcy będący przedsiębiorcą lub grupą przedsiębiorców wobec których Skarb Państwa sprawuje kontrolę bezpośredni lub pośrednio (przez inny podmiot) oraz na które możliwe jest nałożenie zadań związanych z utrzymaniem odpowiedniego potencjału przemysłowego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 roku "o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców", a zatem jest przedsiębiorstwem ujętym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 listopada 20015 roku "w sprawie wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym".

  Zainteresowani wykonawcy powinni złożyć wnioski o dopuszczenie do udziałem w postępowaniu w terminie do dnia 8 grudnia tego roku.

  Fazę analityczno-koncepcyjną zadania dotyczącego pozyskania ZZSDWLąd Wierzba rozpoczęto w 2014 roku. W dniu 4 grudnia 2014 roku ogłoszono rozpoczęcie dialogu technicznego, którego procedurę zakończono wiosną kolejnego roku. Swoje zgłoszenie do udziału w niej przesłało aż trzynaście podmiotów: TELDAT, KenBIT Sp.j., Comarch S.A., PIT-RADWAR S.A., Yagal Sp. z o.o., Aycomm, Northrop Grumman, Elbit Systems UD, Thales, BAE Systems, Selex-ES, GMV oraz Boeing.

  System Wierzba ma wspomagać dowodzenie Wojskami Lądowymi na szczeblach dywizji i brygady oraz stanowić wyposażenie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego (COL-DKL). Docelowo planuje się, że zastąpi on obecnie eksploatowany system Szafran.

  Wierzba ma być systemem informatycznym opartym o stacjonarny i mobilny system teleinformatyczny. System ma dostarczać usługi podstawowe – wspomagające proces dowodzenia oraz usługi specjalistyczne – wspomagające system dowodzenia i kierowania środkami walki, zbudowane jako moduły (aplikacje).

  Opublikowane w fazie analityczno-koncepcyjnej wymagania mówią m.in. że system powinien realizować zadania w zakresie: zobrazowania, dowodzenia, planowania, zarządzania, symulacji wypracowanych wariantów działania, zapewnienia współpracy z zewnętrznymi systemami symulacyjnymi (zgodnie z sojuszniczym standardem High Level Architecture - HLA), archiwizacji, usług typu komunikator, poczta elektroniczna, portal WWW oraz usług telefonii IP i wideotelefonii z możliwością zestawienia wideokonferencji, a także usług wspierających proces szkolenia operacyjnego.

  Wśród zdolności do zobrazowania wymienia się m.in. zdolność do pozyskania tego typu informacji z pilotowanych jak i bezpilotowych środków rozpoznania, w formie graficznych znaków taktycznych oraz możliwości strumieniowej transmisji zobrazowania wybranego obszaru.

  Natomiast w przypadku zdolności do dowodzenia mowa jest o półautomatycznej edycji dokumentów bojowych, pracy grupowej z takimi dokumentami, konfiguracji systemu meldunkowego oraz kierowaniem aktywnymi środkami walki.

  Fazę analityczno-koncepcyjną tego zadania zakończono w dniu 7 marca 2016 roku. Uruchomienie postępowania przewidywano początkowo w II kwartale 2016 roku.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk kierowany MBDA Brimstone

Pocisk kierowany MBDA Brimstone

Oceny działań prowadzonych w czasie operacji Pustynna Burza nad Irakiem skłoniły Royal Air Force do wyciągnięcia szeregu wniosków dotyczących kieru...

więcej polecanych artykułów