Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-11-11 09:57:24

Praca rozwojowa na przeciwpiechotną Jarzębinę-S

     W dniu 10 listopada br. została podpisana umowa o wartości 14,999 mln PLN (brutto) na realizację etapu projektowanie i rozwój (PiR) pracy rozwojowej na opracowanie „Systemu sterowanych ładunków wybuchowych” (SSŁW) kryptonim Jarzębina-S. Wykonawcą umowy zostało konsorcjum w skład którego wchodzą: Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej (lider konsorcjum), Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „BELMA” S.A. oraz spółka MindMade Sp. z o.o. W wyniku podpisanej umowy opracowany zostanie prototyp systemu oraz Dokumentacja Techniczna Wyrobu. Praca powinna zostać zrealizowana w terminie do 31 października 2019 roku. 

Jarzębina-S fot.IU

Sterowany Ładunek Wybuchowy Szerokiego Rażenia - jeden z elementów systemu Jarzębina-S. Fot. IU

  Umowę podpisali: I zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia płk Piotr Imański oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej Leszek Bogdan.

  W uroczystości uczestniczył również sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki który powiedział m.in. że „to praca badawczo-rozwojowa na system ładunków wybuchowych, który ma zastąpić miny przeciwpiechotne. Praca, która trwa w Polsce od 2008 roku - 9 lat niemożności. Wreszcie udało się dojść do etapu, kiedy zostanie przedstawiony prototyp i dokumentacja techniczna, a później trafi do produkcji seryjnej. Umowa na 15 milionów złotych, która daje w perspektywie tym zakładom WITI, Belma i MindMade  (spółka z Grupy WB) duże perspektywy na przyszłość. To jest nowoczesny system dostosowany do obowiązujących przepisów”.

  Wykonawcę etapu PiR pracy rozwojowej dla systemu Jarzębina-S próbowano wyłonić od 2015 roku kilka razy, jednak bez efektów. Sukcesem zakończyło się dopiero postępowanie ogłoszone 28 kwietnia tego roku. W przetargu tym została złożona tylko jedna oferta – przez zwycięskie konsorcjum.

  Zgodnie z wymaganiami zamawiającego do realizacji pracy zostanie wykorzystany prototyp systemu opracowany w ramach pracy rozwojowej zakończonej w 2013 roku.

  System Jarzębina-S powinien umożliwiać ustawienie nowoczesnego odcinka zapór inżynieryjnych przeznaczonego do zwalczania siły żywej przy spełnieniu wymagań ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską Konwencji Ottawskiej (o zakazie użycia, składowania, produkcji i transferu min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu), będącego środkiem alternatywnym dla przeciwpiechotnego pola minowego. SSŁW powinien posiadać możliwość ostrzegania o zagrożeniu minami, ostrzegania intruzów, informowania obsługi o wejściu intruza w strefę rażenia oraz powinien za zezwoleniem obsługi razić cel ze znacznej odległości.

  W skład systemu Jarzębina-S powinna wejść jednostka sterowanych ładunków wybuchowych SŁW oraz wyposażenie systemu sterowanych ładunków wybuchowych SSŁW obejmujące:

 • system wykrywania i lokalizacji;
 • środki obserwacji alternatywnego pola walki;
 • zespół sterownicy;
 • zestaw strefy ostrzegania;
 • zestaw strefy odstraszania;
 • przyrządy umożliwiające ustawienie ładunku;
 • komplet zapasowych źródeł zasilania;
 • ładowarki do akumulatorowych źródeł zasilania ładunków i urządzeń;
 • środek łączności;
 • elektrownie polową, pokrycia maskujące dla stanowiska obsługi;
 • opakowania transportowe.

  Więcej na temat ładunków i zapór minowych z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej można przeczytać TUTAJ.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Mörser 18 (de facto klasyfikowany, z uwagi na długość i kąty podniesienia lufy, jako haubicoarmata) był nowoczesnym działem artyleryjskim, wykorzys...

więcej polecanych artykułów