Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-11-23 19:18:56

Negocjacje zakupu kolejnych radarów Odra

     W dniu 23 listopada br. przy okazji wizyty Ministra ON Antoniego Macierewicza w dowództwie 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w rejonie Sochaczewa pułkownik Mariusz Soczyński z Inspektoratu Uzbrojenia wręczył prezesowi Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażejowi Wojniczowi zaproszenie do negocjacji zamówienia związanego z pozyskaniem na potrzeby Sił Zbrojnych RP kolejnych 11 kompletów zmodernizowanych, mobilnych stacji radiolokacyjnych NUR-15M (TRS-15M) Odra wraz z konsolami zdalnego sterowania KZS-15 oraz pakietem logistycznym. Przewiduje się, że umowa na zakup nowych radarów produkowanych przez należącą do PGZ spółkę PIT-RADWAR S.A. zostanie zawarta jeszcze w tym roku. Jej wartość można szacować na ok. 400-600 mln PLN.

TRS-15M Odra fot.TD

  Jak do tej pory na wyposażeniu polskiej armii znajduje się 12 stacji TRS-15/TRS-15M Odra. Dwie pierwsze w wersji podstawowej TRS-15 zamówione zostały w 2006 roku. Kolejne dwie, już w wersji zmodernizowane zamówiono w 2008 roku. Największy jak dotąd kontrakt o wartości ok. 322 mln PLN na dostawę 8 kompletów zmodernizowanych radarów NUR-15M wraz z pakietem szkoleniowym dla obsług stacji oraz jednostek remontowo-naprawczych podpisano w dniu 25 stycznia 2013 roku. Wykonawca – wówczas Bumar Elektronika S.A., a obecnie PIT-RADWAR S.A. dostarczył wszystkie zamówione stacje w latach 2015-2017. Radary trafiły na wyposażenie 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej. Dodatkowo dwie stacje Odra w wersji TRS-15C, dostosowanej do wykrywania i śledzenia celów nawodnych znajdują się na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej.

  Stacja radiolokacyjna NUR-15/15M Odra jest mobilnym, trójwspółrzędnym radarem średniego zasięgu pracującym w paśmie S (NATO F), zainstalowanym na podwoziu Tatry 815. Zasadniczo jest ona przeznaczona do wykrywania obiektów powietrznych w obserwowanej przestrzeni, określenia ich współrzędnych (azymut, odległość, wysokość), śledzenia automatycznego tras obiektów, a także identyfikacji „swój-obcy”. Radar dysponuje również systemem przetwarzania informacji o źródłach emisji zakłóceń uzyskanej z namiarów własnych i stacji współpracujących. Zasięg śledzenia stacji wynosi około 240 km. Pułap wykrywania to około 30 km. Prędkość obrotowa jej anteny wynosi od 6 do 12 obr./min. Moc wyjściowa stacji wynosi 180 kW. Radary tego typu zapewniają wypełnienie luk w pokryciu radiolokacyjnym obszaru chronionego przez radary dalekiego zasięgu N-12, N-12M i RAT-31DL, a w przypadku ich zniszczenia mogą pełnić rolę podstawowego źródła informacji o sytuacji powietrznej.

  Zadanie pozyskania stacji NUR-15M zostało zaplanowane w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022.

(TD)

Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec HAL Dhruv

Śmigłowiec HAL Dhruv

Indyjski przemysł lotniczy rozpoczął swą przygodę ze śmigłowcami pod koniec lat sześćdziesiątych. Wtedy to, zakłady Hindustan Aeronautics Limited (...

więcej polecanych artykułów