Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-11-26 22:23:25

Brygada WOT na rzeszowskim rynku

     W samo południe, niedzielę 26 listopada, na rynku Rzeszowa stanęła 3. Podkarpacka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej. Do blisko 2,5 tysięcy żołnierzy, dołączyła grupa kolejnych 500, oni w dniu dzisiejszym złożyli wojskową przysięgę. Na uroczystości obecny był Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.


  Żołnierze pochodzili ze wszystkich pięciu batalionów lekkiej piechoty ulokowanych w Rzeszowie, Sanoku, Jarosławiu, Dębicy i Nisku. Składający przysięgę, wcześniej odbywający podstawowe 16-dniowe szkolenie, złożyli ją na sztandar rzeszowskiego okręgu Armii Krajowej, do której w wojskowej tradycji także chce nawiązywać WOT. Piąty rodzaj sił zbrojnych tradycje mocno czerpie z podziemia niepodległościowego walczącego z ludową Polską (i ZSRR). Jak powiedział Antoni Macierewicz – WOT, jak żadna inna formacja, może poszczycić się, że jest bezpośrednią kontynuacją żołnierzy niezłomnych. Podobnie do dwóch siostrzanych brygad z Podlasia i Lubelskiego, 3. Brygada WOT za patrona otrzymała oficera z grupy tzw. żołnierzy wyklętych. Został nim płk Łukasza Cieplińskiego – żołnierz AK i powojennego Wolność i Niezawisłość, stracony w PRL w 1951 roku. Uroczystość odbyła się w 104 rocznicę urodzin płk Cieplińskiego, stąd wniosek dowództwa 3. Brygady WOT, aby to właśnie 26 listopada stał się świętem podkarpackiej jednostki.

  To miała być już 22 przysięga żołnierzy terytorialnej służby wojskowej powstałej na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym dziewiąta w podkarpackiej brygadzie. Obecnie WOT dowodzony przez generała brygady Wiesława Kukułę liczy około 7200 żołnierzy, w tym 1200 zawodowych. 3. Podkarpacka Brygada WOT liczy około 3,5 tysięcy żołnierzy, z racji dużego potencjału w regionie, zaliczana jest przez dowództwo WOT do grupy brygad o wysoce rozwiniętym potencjale liczebnym.  

(Red.)

fot. mjr Robert Siemiaszko (MON)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Nowy wariant AH-64 Apache, czyli śmigłowcowy powrót do przeszłości

Nowy wariant AH-64 Apache, czyli śmigłowcowy powrót do przeszłości

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez należący do IHS Markit portal Jane’s 360, koncern Boeing prowadzi obecnie próby rozwiązań opracowanych ...

więcej polecanych artykułów