Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-12-01 11:12:28

Polska zainteresowana dodatkowymi pociskami AMRAAM

     Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż Polsce pocisków powietrz-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-7. Dokumenty trafiły obecnie do amerykańskiego Kongresu, po czym dojdzie do ewentualnych rozmów w sprawie zakupu oraz zdefiniowania jego zakresu. Być może będziemy świadkami podobnego do zeszłorocznego scenariusza, kontraktu w ostatnich dniach roku.

AIM-120C AMRAAM i AIM-9X Sidewinder fot.TD

Pociski rakietowe AIM-120C AMRAAM i AIM-9X Sidewinder to podstawowe uzbrojenie użytkowanych przez Polskę samolotów F-16 do zwalczania celów powietrznych. Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny. 

  Zgodnie z komunikatem amerykańskiej agencji współpracy z zagranicą  (DSCA) potencjalna sprzedaż dotyczyć miałaby 150 pocisków AIM-120C-7 za szacunkową kwotę 250 mln USD. Prócz samych pocisków przedmiotem wyceny były również m.in. kontenery na pociski, system wsparcia uzbrojenia, części zamienne i naprawcze, dokumentacja. Zakup jest realizowany poprzez program Foreign Military Sales, głównym wykonawcą po podpisaniu kontraktu zostanie Raytheon Missile System.

  To kolejny zakup najważniejszego oręża polskich F-16 przewidzianego do wykorzystania w walce powietrznej na średnich odległościach w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W końcu ubiegłego roku pozyskano nie ujawnioną liczbę AIM-120C-7 wespół z pociskami AIM-9X. Warta zaznaczyć, że w ramach komunikatu DSCA z 2012 roku polskie zapytanie dotyczyć miało 65 pocisków AIM-120C-7 AMRAAM. Z kolei pierwszy kilkanaście lat temu nabyliśmy z kolei AIM-120C-5. Na własne potrzeby amerykańskie lotnictwo wojskowe pozyskuje pociski w najnowszej wersji AIM-120D charakteryzujące się m.in. zasięgiem powiększonym o blisko 50%, zastosowaniem dwukierunkowego łącza wymiany danych, poprawioną manewrowością, a także zastosowaniem udoskonalonych systemów nawigacyjnych.

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów