Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-12-15 18:14:08

Umowa na Honkery z radiostacjami KF

     W dniu 7 listopada br. Inspektorat Uzbrojenia podpisał z Wojskowymi Zakładami Łączności Nr 2 S.A. umowę o wartości 59,35 mln PLN brutto na dostawę dla polskiej armii 39 kompletów radiostacji KF średniej mocy na samochodzie osobowo-terenowym Honker. W ramach zamówienia wykonawca w 2018 roku dostarczy fabrycznie nowe pojazdy Honker, w których zostaną zainstalowane radiostacje Harris AN/PRC-150C Falcon II pochodzące z zasobów Sił Zbrojnych RP oraz specjalistyczne wyposażenie radiowe (w tym anteny) i pomocnicze, takie jak zespoły prądotwórcze i zasilacze awaryjne.

Honker-radiostacja KF-fot.WZŁ nr2

Wybór samochodów osobowo-terenowych Honker jako podwozi dla radiostacji KF został wymuszony opóźnieniem w realizacji programu Mustang. Fot. WZŁ Nr 2 S.A.

  Postępowanie było prowadzono od sierpnia br. zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych w ramach procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu.

  Zamówione wozy łączności przeznaczone będą do zapewnienia łączności radiowej w sieciach i na kierunkach radiowych na szczeblu taktycznym w zakresie od 1,6 MHz do 59,999 MHz, umożliwiając pracę zarówno w trybie głosowym jak i transmisję danych.

  O ubiegłorocznych zakupach radiostacji Harris AN/PRC-150C pisaliśmy TUTAJ.

  W uzasadnienie wyboru procedury negocjacyjnej możemy przeczytać m.in. że "przedmiotem zamówienia była dostawa dla Sił Zbrojnych RP radiostacji KF średniej mocy na samochodzie, które są sprzętem wojskowym przeznaczonym do zapewnienia łączności dowodzenia, kierowania i alarmowania w czasie realizacji zadań w ramach działań prowadzonych przez Siły Zbrojne RP, stanowiącym wyposażenie specjalnie zaprojektowane lub zaadoptowane do potrzeb wojskowych i przeznaczone do użycia jako materiały wojenne. Zadanie dotyczy zakupu konkretnego sprzętu wojskowego wprowadzonego na wyposażenie SZ RP i wynika z procesu unifikacji SpW w SZ RP. Pozyskanie sprzętu mającego inne charakterystyki techniczne skutkowałoby niekompatybilnością sprzętową lub programową z posiadanym SpW, trudnościami technicznymi podczas eksploatacji systemów łączności radiowej oraz znacznymi dodatkowymi kosztami. Na rynku występuje tylko jeden Wykonawca przedmiotu zamówienia tzn. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A., które posiadają wyłączne prawa do dokumentacji technicznej radiostacji KF na samochodzie oraz są jedynym w kraju certyfikowanym (przez producenta systemów radiowych HARRIS Corp.) zakładem serwisowym, szkoleniowym oraz posiadają autoryzację w zakresie instalacji i integracji systemów radiowych HARRIS na terenie RP. Jednocześnie WZŁ Nr 2 S.A. posiadają certyfikat na prowadzenie centrum szkoleniowego autoryzowanego do prowadzenia szkoleń z obsługi systemów radiowych przez HARRIS Corp. w Polsce, a także prowadzą autoryzowany zakład obsługi i napraw na rzecz polskich użytkowników, posiadają wszelkie kompetencje do świadczenia dla SZ RP kompleksowego pakietu wsparcia logistycznego obejmującego m.in. szkolenia, konfigurację, instalację, upgradowanie oprogramowania, serwisowanie oraz remonty i naprawy.

  W związku z powyższym, zmiana wykonawcy zamówienia spowodowałaby nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w użytkowaniu i utrzymaniu, a tym samym:

  • doprowadziłaby do utraty unifikacji i kompatybilności sprzętowej i programowej sprzętu wojskowego;
  • spowodowałaby brak możliwości wyposażenia nowych radiostacji w osprzęt umożliwiający pełną współpracę z radiostacjami KF opartych na systemach radiowych HARRIS, który będzie skutkował niemożliwością ich wykorzystania w aktualnie eksploatowanych systemach dowodzenia;
  • spowodowałaby konieczność zapewnienia obsługi serwisowej dla nowego typu radiostacji;
  • skomplikowałaby system szkolenia dla personelu zajmującego się obsługą oraz serwisowaniem nowego typu radiostacji (różne warianty szkolenia dla SpW starego parku i nowo pozyskanego SpW), a tym samym konieczność stworzenia bazy szkoleniowej dla nowego typu radiostacji;
  • spowodowałaby konieczność pozyskiwania oraz utrzymywania zapasów różnych tśm (dla różnych radiostacji), bez możliwości ich ujednolicenia.

 Pozyskanie przedmiotowego SpW od dotychczasowego Wykonawcy gwarantuje kompatybilność sprzętową i programową z eksploatowanymi w SZ RP radiostacjami KF opartych na systemach radiowych HARRIS. Uwzględniając powyższe zachodzi okoliczność związana z dostawą świadczoną tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze oraz z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych".

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Nowa baza śmigłowcowa dla Wojsk Lądowych

Nowa baza śmigłowcowa dla Wojsk Lądowych

W Porcie Lotniczym Lublin podpisano 25 marca list intencyjny pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, władzami firmy, województwa i miasta Lublin, ...

więcej polecanych artykułów