Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-12-28 14:12:04

Umowa na pociski AMRAAM dla F-16

     Podczas odbywającej się w dniu 27 grudnia br. konferencji Ministerstwa Obrony Narodowej na temat realizacji procesu modernizacji technicznej i rozwoju Sił Zbrojnych RP poinformowano, że w 2017 roku (zapewne w miesiącu grudniu) doszło do zawarcia umowy o wartości 590 mln PLN na pozyskanie 95 sztuk pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-7 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles) na potrzeby eksploatowanych przez Siły Zbrojne RP samolotów wielozadaniowych F-16. Zgodnie z komunikatem amerykańskiej agencji ds. współpracy obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowanym w dniu 28 listopada br. Polska uzyskała zgodę na zakup 150 pocisków AIM-120C-7 za szacunkową maksymalną kwotę 250 mln USD. Jak widać, w 2017 roku zdecydowano się na wykorzystanie i zamówienie tylko części (ok. 63%) z limitu na który uzyskano zgodę.

AIM-120C_AMRAAM_AIM-9X_Sidewinder_fot.TD

  Porównywanie ceny jednostkowej pocisków ustalonej w wycenie DSCA z tą uzyskną w ramach umowy nie ma większeo sensu, bowiem poza samymi pociskami przedmiotem polskiego zapytania były także kontenery na pociski, system wsparcia uzbrojenia, części zamienne i naprawcze oraz dokumentacja, a nie jest znamy ich udziału w wartości zamówienia. 

  Zakup został zrealizowany poprzez program Foreign Military Sales, a głównym wykonawcą została amerykańska firma Raytheon Missile System.

(TD)

Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Mörser 18 (de facto klasyfikowany, z uwagi na długość i kąty podniesienia lufy, jako haubicoarmata) był nowoczesnym działem artyleryjskim, wykorzys...

więcej polecanych artykułów