Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-01-16 09:34:22

Niższa oferta na Wisłę

     7 miliardów USD – tyle miałaby wynieść najnowsza wycena Amerykanów dotycząca pakietu pozyskiwanego w ramach I fazy programu obrony powietrznej Wisła. Informacje podał Maciej Miłosz przedstawiając uzyskane informacje w Dzienniku Gazecie Prawnej.

 Najnowszy kosztorys strona polska miała otrzymać kilka dni temu, zawarte w nim dane odnoszą się do efektów spotkania polsko-amerykańskiego z połowy grudnia ubiegłego roku. W przypadku znalezienia porozumienia podpisanie umowy na systemy Patriot w konfiguracji wyspecyfikowanej przez Warszawę może być prawdopodobne pod koniec pierwszego kwartału 2018 roku. Niższa o ponad 30% wycena, od przedstawionej pierwotnie w komunikacie DSCA, określana jest mianem „mniejszych kosztów ryzyk”. Więcej na ten temat w Dzienniku Gazeta Prawna.

 Poprzedni minister obrony, Antoni Macierewicz, wielokrotnie publicznie deklarował, że strona polska przewiduje na program Wisła z 8 bateriami wydatek na poziomie 30 mld PLN (ok. 8,5 mld USD). Jednocześnie oczekiwano dużego transferu technologii oraz 50% polonizacji, rozumianej jako kwotowa wartość korzyści polskiego przemysłu. Pierwotnie, tylko za dwie baterie systemu Patriot (bez radaru dookólnego, pocisków SkyCeptor, ale z elementami systemu IBCS oraz pakietem offsetu) amerykańska wycena agencji DSCA opiewała na 10,5 mld USD. Taki wydatek nie mógł uzyskać akceptacji MON, co również wielokrotnie podnoszono. Podawana w DGP wycena, datowana na rozmowy z połowy grudnia 2017 roku, wskazuje prawdopodobnie, że jest ciągle pole do negocjacji kosztów. Kolejne polsko-amerykańskie negocjacje zapoczątkowano w 2018 roku. Głębsze redukcje wymagałyby rezygnacji przez stronę polską z części oczekiwań związanych z transferem technologii, co być może powinno być przynajmniej rozważone, ale na głębszą skalę mniej prawdopodobne, jest bowiem duże oczekiwanie zamknięcia tego tematu. 

(MC)  
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Powstanie F-5C było związane z działaniami zbrojnymi prowadzonymi we Wietnamie. W 1965 roku USAF wypożyczyło, w ramach programu noszącego nazwę Sko...

więcej polecanych artykułów