Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-01-31 11:22:54

Nie będzie umowy międzyrządowej w programie Orka?

     W dniu 30 stycznia br. na podstawie odpowiedzi otrzymanych z Ministerstwa Obrony Narodowej, portal RMF24 poinformował o aktualnym stanie realizacji programu zakupu okrętów podwodnych nowego typu (OPNT) kr. Orka. Z opublikowanych informacji wynika, że prawdopodobnie resort obrony zrezygnował z pozyskania nowych okrętów podwodnych w trybie umowy międzyrządowej (G2G), natomiast przewiduje przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia skierowanego do przedsiębiorców. Byłaby to istotna zmiana w stosunku do dotychczasowych planów o których informowano opinię publiczną.

Typ 212_U33-Bundeswehr

  Przypomnijmy, w dniu 18 maja 2017 roku ówczesny sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki poinformował, że „Polskę dzielą tygodnie” od podjęcia decyzji dotyczących programu Orka. Decyzja ta miała rozstrzygać, czy zakup OPNT będzie realizowany w trybie negocjacji międzyrządowych, czy też przeprowadzone zostanie postępowanie na wybór dostawcy. Później przedstawiciele kierownictwa MON sugerowali już praktycznie tylko, że program Orka będzie realizowany w trybie umowy międzyrządowej, a do końca 2017 roku zostanie wskazany partner zagraniczny, z którym będą prowadzone negocjacje warunków umowy na dostawy i offsetowej oraz warunki transferu technologii do polskich stoczni wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Ostatecznie, 29 grudnia 2017 roku na stronie internetowej MON ukazał się komunikat w którym napisano, że „decyzja odnośnie wyboru partnera strategicznego w programie Orka zostanie podjęta w styczniu 2018 roku”. W grudniu 2017 roku informowaliśmy także, że w programie zakupu OPNT Inspektorat Uzbrojenia przewiduje zakończenie realizacji fazy analityczno-koncepcyjnej dopiero w 2018 roku i co ważne, że zadanie to zostało uznane za istotne z punktu widzenia podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa.  

 Z informacji opublikowanych przez portal RMF24 i przekazanych przez redaktora Grzegorza Kwolka (na podstawie odpowiedzi otrzymanej z biura prasowego MON) wynika, że „obecnie trwają ostatnie prace „Zespołu do spraw wypracowania rekomendacji dla Ministra Obrony Narodowej w zakresie pozyskania OPNT w ramach realizacji Wymagania Operacyjnego kr. Orka”. Rekomendacja wspomnianego zespołu pozwoli ministrowi na podjęcie odpowiedniej decyzji" oraz że "Zostanie powołana komisja do przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na budowę okrętu podwodnego nowego typu (OPNT), która na etapie opracowywania „Wniosku w sprawie wyboru trybu udzielania zamówienia” zaproponuje tryb, według którego będzie przeprowadzone przedmiotowe postępowanie".

  O interpretację tej dość zawiłej odpowiedzi resortu obrony poprosiliśmy byłego Szefa Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. rez. dr Adama Dudę, obecnie wiceprezesa Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, który ocenił, że jeśli faktycznie planuje się „powołanie komisji do przeprowadzenie  postępowania o udzielenie zamówienia publicznego”, to oznacza to rezygnację z realizacji programu w trybie umowy międzyrządowej.

 Paradoksalnie, to może być właśnie decyzja którą zapowiadał w maju 2017 roku wiceminister Kownacki z tym, że nie wybrano preferowanego dotąd trybu negocjacji międzyrządowych ze wskazaniem zagranicznym partnerem (rządem państwa), tylko zdecydowano, że korzystniejsze będzie przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia z jednym lub kilkoma wykonawcami (przedsiębiorcami lub konsorcjami przedsiębiorstw).

  O ile nie zmieniono kwalifikacji występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (co wydaje się mało prawdopodobne w tak krótkim okresie czasu), to postępowanie powinno zostać przeprowadzone w trybie wyłączonym ze stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych (na podstawie art.346 ust. 1 lit. b Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), zgodnie z jednym z trybów przewidzianych w decyzji Nr 367/MON Ministra ON z dnia 14 września 2015 roku „w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa”. Decyzja ta dopuszcza przeprowadzenie postępowania w trybie "negocjacji z kilkoma wykonawcami" lub "negocjacji z jednym wykonawcą". Trzecia opcja, w przypadku braku możliwości określenia zamkniętego katalogu wykonawców, przewiduje zamieszczenie ogłoszenie o zamówieniu w siedzibie zamawiającego oraz na jego tronie internetowej, co oznacza faktycznie otwarte postępowanie w trybie konkurencyjnym. Jeżeli którykolwiek z w/w trybów postępowania zostanie przyjęty, dostawcy nowych okrętów podwodnych Orka z pewnością nie poznamy w tym roku, bowiem postępowanie potrwa prawdopodobnie wiele miesięcy.

(TD)

Fot. Bundeswehra 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec HAL Dhruv

Śmigłowiec HAL Dhruv

Indyjski przemysł lotniczy rozpoczął swą przygodę ze śmigłowcami pod koniec lat sześćdziesiątych. Wtedy to, zakłady Hindustan Aeronautics Limited (...

więcej polecanych artykułów