Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-01 10:34:29

Umowa na Wisłę pod koniec marca tego roku?

     W dniu 31 stycznia br. na portalu społecznościowym „Twitter” Minister ON Mariusz Błaszczak poinformował, że w programie pozyskania zestawów rakietowych obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu kr. Wisła resort obrony jest „na dobrej drodze” do zawarcia z końcem pierwszego kwartału 2018 roku umowy na zakup dwóch pierwszych baterii systemu Patriot, których dostawy zaplanowano w ramach pierwszej fazy programu Wisła. Minister wskazał także, że udało się uzyskać niższą cenę oraz przyśpieszenie terminu dostaw, a wynegocjowana „redukcja kosztów nie ogranicza zakładanych zdolności bojowych systemu”. Dzisiaj portal RMF24 podał natomiast, że ostateczna cena pierwszej fazy programu Wisła to prawdopodobnie 4,5 mld USD, czyli przy obecnym kursie ok 15 mld PLN (netto).

PAC3 w Sochaczew. Fot. MC

  Oryginalna treść wpisu ministra Błaszczaka była następująca: „Dobre wieści w sprawie programu Wisła. Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy. Redukcja kosztów nie ogranicza zakładanych zdolności bojowych systemu. Jesteśmy na dobrej drodze, aby podpisać umowę z końcem pierwszego kwartału 2018 roku”.

  Przypomnijmy, że w dniu 6 lipca 2017 roku w ramamch programu Wisła podpisano „Memorandum Intencji” zawarte z amerykańskim Departamentem Obrony. Potwierdzono w nim polskie wymagania oraz dokonano podziału zamówienia na dwie części. Przedmiotem dostaw w I fazie mają być 2 baterie systemu Patriot w konfiguracji PDB-8 z rakietami PAC-3 MSE, 4 radarami MPQ-65 oraz systemem IBCS. W dokumencie określono, że oferta dla tej fazy zostanie przedstawiona do końca 2017 roku, a dostawy zostaną zrealizowane do 2022 roku. Faza II realizacji zamówienia dotyczyć ma zakupu pozostałych 6 baterii w konfiguracji docelowej obejmującej dostawy systemu Patriot z rakietami SkyCeptor i dookólnymi stacjami radiolokacyjnymi AESA, a także włączenia do systemu polskich sensorów, stacji radiolokacyjnej wczesnego wykrywania P-18PL i systemu radiolokacji pasywnej PET/PCL opracowywanych przez PIT-RADWAR S.A. Oferta dla II fazy miała zostać przedstawiona do końca 2018 roku, można jednak spodziewać się przesunięcia tego terminu.

  W dniu 2 sierpnia 2017 r. przekazano Amerykanom skorygowane założenia offsetowe podzielone na 2 etapy. W I etapie transfer technologii ma zostać zrealizowany częściowo, ze szczególnym uwzględnieniem: systemu dowodzenia IBCS, rakiet PAC-3 MSE, obszaru zarządzania i kierowania programem Wisła, podsystemu wyrzutni i innych zdolności. W odpowiedzi w październiku koncern Raytheon złożył ofertę offsetową, a 14 listopada 2017 r. polskie zapytanie trafiło do Kongresu USA. Trzy dni później, na stronie amerykańskiej agencji ds. współpracy obronnej DSCA opublikowany został komunikat, w którym przedstawiono wnioskowany przez Polskę zakres zamówienia dla I fazy, który wyceniono na 10,5 mld USD (ok. 37 mld PLN netto).

  Odnosząc się do tej wyceny należy podkreślić, że jest to maksymalna wartość jaką może osiągnąć polskie zamówienie dla wszystkich wycenionych opcji, na maksymalnym poziomie ilościowym wraz z istotną częścią offsetu, w tym całego związanego z elementami systemu IBCS, wyrzutniami M903 i pociskami PAC-3 MSE.

  Negocjacje I fazy programu Wisła znajdują się obecnie na końcowym etapie. Resort obrony zapewne określił już jakie komponenty z przedstawionej przez Amerykanów oferty ostatecznie wybierze i w jakiej liczbie oraz jakie elementy offsetu uzna za niezbędne, a z których można zrezygnować. Część planowanych zakupów mogła też zostać przeniesiona do II fazy. W grudniu 2017 roku w programie rozpoczęto analizę „Line by Line Review” zapisów umowy LOA w rezultacie której następuje weryfikacja każdej planowanej do zakupu pozycji, w tym ceny. Z informacji opublikowanych w dniu 16 stycznia br. przez Dziennik Gazeta Prawna wynika, że na tym etapie udało się uzyskać pewne oszczędności, w rezultacie których koszt I fazy programu zmalał do poniżej 7 mld USD. To jednak nie był koniec możliwości redukcji ceny. W połowie stycznia br. do Stanów Zjednoczonych udała się bowiem delegacja MON w celu kontynuacji rozmów i zapewne wczorajszy komunikat szefa MON Mariusza Błaszczaka jest efektem pozytywnych rezultatów tych finalnych negocjacji. Zgodnie z dzisiejszą informacją protalu RMF24.pl ostateczna wynegocjowana cena I fazy programu Wisła to 4,5 mld USD (ok 15 mld PLN netto). 

(TD)

Fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Rosomak i Spike  - potrzebny system, a nie tylko zestaw

Rosomak i Spike - potrzebny system, a nie tylko zestaw

Wyrzutnie i pociski Spike-LR są w polskiej armii kluczowym narzędziem w budowie zdolności w obszarze walki z bronią pancerną przeciwnika. Panuje do...

więcej polecanych artykułów