Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-05 09:45:18

Narodowa Polityka Zbrojeniowa gotowa, ale…

     Do końca 2017 roku w Ministerstwie Obrony Narodowej opracowany został projekt Narodowej Polityki Zbrojeniowej (NPZ). Dokument powstał w terminie, zgodnie z decyzją Ministra ON Nr 39/MON z dnia 10 lutego 2017 roku „w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu dokumentu Narodowa Polityka Zbrojeniowa". Nadzór nad wykonanymi pracami sprawował były już sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki. Jak poinformował redakcję resort obrony, projekt NPZ „został przedstawiony kierownictwu MON do akceptacji w zakresie kierunków i rekomendacji. Po analizie wewnątrzresortowej zostanie on poddany uzgodnieniom międzyresortowym oraz ze stroną społeczną”. Co ważne, NPZ będzie dokumentem jawnym, choć dziś jeszcze nie wiadomo, kiedy zostanie opublikowana jego treść.

Hala HSW. Fot. HSW S.A.

  Narodowa Polityka Zbrojeniowa ma określić „zespół działań administracji rządowej, we współpracy z instytucjami naukowymi i przedsiębiorcami, zmierzających do stworzenia efektywnego systemu pozyskiwania, eksploatacji i wycofywania sprzętu wojskowego oraz stymulowania rozwoju innowacyjnego i konkurencyjnego przemysłu obronnego”. Jej zapisy mają zostać uwzględnione w przygotowywanych przez resort obrony dokumentach dotyczących zmian polskiej armii (w tym modernizacji technicznej) w okresie od 2017 do 2026 roku. Mowa tu o: uchwale Rady Ministrów „Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2017-2026”, zarządzeniu Ministra ON „Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-2026” oraz będącego jego pochodną „Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026”, o których pisaliśmy szczegółowo TUTAJ.

  W czasie opracowywania projektu NPZ przedsiębiorcy (zgodnie z wykazem przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo – obronnym) oraz Dyrektorzy Instytutów na zapytanie ze strony MON przedstawili swoje propozycje obszarów tematycznych oraz zapisów, które w  ich opinii powinny się znaleźć w NPZ. Również przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego był zapraszany na wszystkie posiedzenia Zespołu opracowującego projekt decyzji oraz miał możliwość przedstawiania propozycji zapisów w dokumencie, a także wyrażania opinii w sprawie tego dokumentu. Dodatkowo, po akceptacji projektu NPZ planowane są dalsze konsultacje, w tym m.in. z BBN.

  Ze względu na zmiany kadrowe w MON i konieczność zapoznania się z założeniami NPZ m.in. przez ministra Mariusza Błaszczaka oraz sekretarza stanu Sebastiana Chwałka, na zatwierdzenie treści NPZ i jej publikację prawdopodobnie przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Nie można też wykluczyć, że nowe kierownictwo resortu obrony podejmie decyzje o konieczności wprowadzenia pewnych zmian w NPZ, choćby z powodu deklarowanej przez szefa MON chęci utworzenia Agencji Uzbrojenia.

(TD)

Fot. Huta Stalowa Wola S.A.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów