Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj
Wysokość, inna niż pozostałych izraelskich F-16, miała przyczynić się do trafienia i utraty myśliwca
Drugie strzelania testowe nową rosyjską przeciwrakietą PRS-1M.
Chorwacja planuje modernizację posiadanych kilkudziesięciu czołgów M-84 (lokalny T-72)
NATO: spotkanie ministrów obrony w dniach 14-15 luty. W Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.
Liczba interwencji brytyjskich myśliwców QRA wobec rosyjskich maszyn spadła do ledwie 6 w 2017 r.

2018-02-13 18:10:10

Pruszcz pozostanie ze śmigłowcami

     15 stycznia br., z upoważnienia MON, Szef Sztabu Generalnego WP podpisał dokumenty anulujące pochodzącą jeszcze z 2010 roku decyzję o likwidacji 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. „Zielone” śmigłowce pozostaną na Pomorzu.


  Decyzję najwyższych władz wojskowych upublicznił portal trójmiasto.pl, dodając, że plany Sił Zbrojnych mówią o rozbudowie jednostki także pod kątem organizacyjnym, infrastruktury oraz osobowym.

  49. Baza Lotnicza, obok 56. Bazy Lotniczej, stanowi zasadniczą składową 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. W Pruszczu Gdańskim od lat stacjonowały śmigłowce szturmowe Mi-24D oraz Mi-2. Typowa baza "szturmowa" z eskadrami "hokejów" oraz mniejszych "czajników". Baza posiada asfaltowy/betonowy pas startowy o rozmiarach 2000x60 metrów i stanowiska postojowe dla blisko 50 statków powietrznych. Dotychczas planowano 49. Bazę Lotniczą zlikwidować z końcem 2016 roku, a nowe śmigłowce szturmowe nabywane w ramach programu Kruk zgrupować w całości w 56. Bazie Lotniczej.

  Cały czas obowiązujące pułapy ilościowe dla programu Kruk ulokowane w PMT 2013-2022 to 32 maszyny. Strategiczny Przegląd Obronny zawarł jednak potrzebę rozbudowy potencjału przeciwpancernego, również z wykorzystaniem platform śmigłowcowych. W zależności od możliwości maszyny (liczba przenoszonych ppk), mowa była o ponad 60 do nawet blisko 130 maszyn - maksymalnego pułapu ograniczonego podpisanymi przed laty zobowiązaniami w ramach traktatu CFE-1A. Nie jest zatem wykluczone, że tym należy tłumaczyć uratowanie lotniczego garnizonu Pruszcz Gdański, implementacją wyników SPO, przynajmniej na poziomie struktur.      

(MC) 

fot. st. chor. szt. Piotr Lis /49. BL
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów