Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-03-26 12:50:25

Szansa na technologiczny transfer Beryli do Nigerii

     Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o podpisaniu w dniu dzisiejszym listu intencyjnego dotyczącego transferu technologii na produkcję karabinków Beryl M762 w Nigerii. Ze strony partnera afrykańskiego biorcą może zostać Defence Industries Corporation of Nigeria (DICON).

 

PGZ na uroczystości reprezentowali: prezes zarządu Jakub Skiba oraz członkowie zarządu Paweł Pelc i Michał Kuczmierowski, stronę nigeryjską dyrektor generalny DICON generał dywizji Bamidele Olaleke Ogunkale oraz dyrektor biura prawnego DICON Kike Abiodun Bello. List intencyjny został podpisany w obecności sekretarza stanu w MON Sebastiana Chwałka. fot. PGZ

  Uroczystość miała miejsce w siedzibie Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu. Treść memorandum określa reguły i warunki podzielonego na trzy etapy transferu technologii produkcji karabinków Beryl M762 w Nigerii.

  Beryl M762 to odpowiednik używanego przez Wojsko Polskie w 2009 zmodyfikowanego karabinka wz. 96C. Jedyną różnicą jest amunicja – wersja M762 używa nabojów 7,62 mm x 39, podczas gdy w Polsce używa się amunicji 5,56 mm x 45. W lutym 2015 do nigeryjskich wojsk lądowych trafiła pierwsza partia 1000 polskich Beryli M762 wraz z zestawami naprawczymi. Był to efekt umowy o wartości ponad 3,3 mln zł, podpisanej między Fabryką Broni a armią nigeryjską w 2014 roku. Kolejny kontrakt został zawarty na początku 2015 i obejmował sprzedaż 500 Beryli M762 zasilanych nabojem 7,62 mm x 39 i 10 subkarabinków Mini Beryl M556 do amunicji 5,56 mm x 45. Dostawy zostały zrealizowane pod koniec czerwca 2015 roku. Spółki z Grupy PGZ realizowały również dostawy dedykowanych do karabinków Beryl systemów treningowych.

  Defence Industries Corportation of Nigeria, DICON, jest spółką skarbu państwa Nigerii, podlegającą pod nigeryjskie siły zbrojne. Zajmuje się głównie obrotem specjalnym, tj. produkcją sprzętu obronnego i produktów na rynek cywilny, ze szczególnym naciskiem na broń strzelecką oraz dedykowaną do niej amunicję.

(Red. na podstawie komunikatu PGZ)

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
„Wiatrówka” dla Merkawy Mk 4, czyli izraelski Aktywny System Ochrony  ASPRO-A Trophy

„Wiatrówka” dla Merkawy Mk 4, czyli izraelski Aktywny System Ochrony ASPRO-A Trophy

Mimo, że izraelski Aktywny System Ochrony (ASO) Trophy nie jest ani pierwszym seryjnie wprowadzonym do uzbrojenia tego typu systemem, ani też nie w...

więcej polecanych artykułów