Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-05-18 21:40:08

ORP Gen. K. Pułaski wystrzeli pociski SM-1MR

     Inspektorat Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych zaplanował przeprowadzenie strzelania rakietowego przy użyciu pocisku rakietowego woda-powietrze Standard SM-1MR oraz artyleryjskiego z wykorzystaniem armaty OTO Melara Mk-75 kalibru 76 mm do celów powietrznych. Zadanie realizować będzie fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski (272). Strzelania będą miały na celu sprawdzenie techniczne wybranych systemów bojowych okrętu po zakończonej naprawie dokowej, wymianie systemów oraz przeprowadzonych modyfikacjach sensorów i efektorów. Realizację zadania zaplanowano na poligonie w Wielkiej Brytanii pod koniec sierpnia bieżącego roku. Strzelania rakietowe oraz artyleryjskie prowadzone będą do bezzałogowych statków powietrznych (BSP) typu Banshee Whirlwind. Koszty przedsięwzięcia pokryte zostaną z bieżącego budżetu MON. Co warto podkreślić, będzie to pierwsze strzelanie w historii przy użyciu pocisku SM-1MR wykonane przez polskie fregaty typu Oliver Hazard Perry, od kiedy służą one pod biało-czerwoną banderą.

 SM-1 FFG Canaras US Navy

Start pocisku Standard SM-1MR wystrzelonego z pokładu okrętu SPS Canarias (F-86), czyli hiszpańskiej wersji fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry. Jednostka ta nadal pozostaje w służbie. Fot. US Navy.

  Fregata rakietowa ORP Generał Kazimierz Pułaski (272) została zwodowana 24 marca 1979 roku i weszła do służby w amerykańskiej marynarce wojennej 9 maja 1980 roku pod nazwą USS Clark i z numerem taktycznym FFG 11. Banderę Marynarki Wojennej RP podniesiono na okręcie 15 marca 2000 roku. Jednostka jest uzbrojona m.in. w:

  • wyrzutnię Mk 13 Mod.4 umożliwiającą wykorzystanie pocisków woda-powietrze RIM-66E Standard SM-1MR Block VI oraz woda-woda RGM-84 Harpoon,
  • armatę OTO Melara Mk 75 kalibru 76 mm,
  • zestaw artyleryjski obrony bezpośredniej Mk 15 Phalanx kalibru 20 mm oraz
  • dwie potrójne wyrzutnie Mk 32 dla torped ZOP MU90 kalibru 324 mm.

  Na wyposażeniu okrętu znajdują się także dwa śmigłowce pokładowe ZOP Kaman SH-2G Super Seasprite, które jednak - jak wynika z najnowszych zapowiedzi MON - planuje się wkrótce wycofać z eksploatacji. 

Gen.K.Pułaski_29.01.2016_fot.TD

ORP Gen. K. Pułaski (272) od 2014 roku przechodzi serię prac remontowych mających zapewnić możliwość jego eksploatacji do co najmniej 2024 roku. Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny.

  Pociski woda-powietrze SM-1MR jest jednostopniową rakietą napędzaną silnikiem na paliwo stałe, naprowadzaną półaktywnie za pomocą systemu kierowania ogniem Mk92, osiągającą zasięg do 46 km, pułap do 24 km i prędkość 2 Ma. 

  Fregata ORP Gen. K. Pułaski jest remontowana już od kilku lat. Pierwsze prace rozpoczęto w grudniu 2014 roku i do dzisiaj ich nie zakończono. Remont jednostki prowadzony był na podstawie kilku odrębnych umów, choć dwie z nich były najważniejsze.

  Pierwsza, na prace dokowe zawarta w 2015 roku ze Stocznią Remontową „Nauta” S.A. obejmowała m.in.: konserwację kadłuba okrętu, remont systemów ogólnookrętowych w tym: remont zbiorników dennych, balastowych i obiegowych oraz systemów ochrony anodowej okrętu, remont zaworów i skrzyń kingstonowych, remont systemu napędowego oraz remont urządzeń pokładowych.

  Druga umowa, na wymianę, naprawę i modernizację części urządzeń i systemów okrętowych podpisana została 29 października 2013 roku z rządem Stanów Zjednoczonych. Zakres planowanych do wykonania prac obejmował następujące systemy okrętowe:

  • sensory: system kierowania uzbrojeniem, stacja radiolokacyjna obserwacji powietrznej, system rozpoznania radioelektronicznego, hydrolokacyjna stacja podkilowa, system wymiany danych LINK-16, łączność wewnętrzna okrętu,
  • efektory: wyrzutnia Mk 13 dla rakiet SM-1MR, armata uniwersalna Mk-75, wyrzutnie celów pozornych,
  • systemy elektromechaniczne: mechanizm zmiany skoku śruby nastawnej, obrona przeciwawaryjna okrętu, systemy i mechanizmy pomocnicze oraz
  • systemy informatyczne wspomagające eksploatację okrętu.

  W pierwszym kwartale 2018 roku na fregacie prowadzono również remont węzłów sanitarnych i pomieszczeń mieszkalnych na podstawie umowy podpisanej 15 listopada 2017 roku. O innych umowach związanych z remontem okrętu pisaliśmy TUTAJ.

  Początkowo przewidywano, że prace związane z realizacją umowy z rządem Stanów Zjednoczonych zostaną sfinalizowane na początku 2016 roku, jednak z odpowiedzi uzyskanej z MON w lutym br. wynika, że termin zakończenia tego kontraktu przesunięto ostatecznie na koniec czerwca tego roku. Zaplanowane w sierpniu br. strzelanie powinno więc być sprawdzianem wykonanych prac.

  Na zakończenie pozostaje życzyć, aby planowana próba została przeprowadzona bezpiecznie i zakończyła się sukcesem.

Tomasz Dmitruk

Autor pragnie podziękować Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych za udzielone informacje.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów