Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-06-05 15:26:14

Orzeł przejdzie naprawę systemów hydroakustycznych

     Najmłodszy oręż Dywizjonu Okrętów Podwodnych, ORP Orzeł, trapiony jednak pechowymi zdarzeniami pokroju uszkodzeń w trakcie manewrowania czy pożaru z jesieni ubiegłego roku, przejdzie naprawę. Dokładniej, prace przeprowadzone zostaną na systemach hydroakustycznych zamontowanych na polskim przedstawicielu projektu Kilo. Postępowanie przetargowe uruchomiła Komenda Portu Wojennego w Gdyni.


  W ramach zlecenia naprawę przejdzie pokładowy kompleks hydroakustyczny MGK-400, stacja hydroakustyczna do poszukiwania min MG-519 i stacja hydrolokacyjna do pomiaru kawitacji MG-512. Szczegółowy zakres prac zostanie przekazany wykonawcom zaproszonym do składania ofert. Na wnioski od zainteresowanych podmiotów organizator postępowania oczekuje do 3 lipca br. Sama analiza ofert zostanie przeprowadzona z uwzględnieniem dwóch kryteriów: najniższej ceny (90 pkt) oraz okresu udzielonej gwarancji (10). Zakłada się, że praca zostanie wykonana do 29 listopada 2019 roku, a jej zakres pozwala na jej przeprowadzenie na terenie Portu Wojennego w Gdyni, miejsca stałej dyslokacji DOP 3. Flotylli Okrętów. Po wymogach formalnych można szacować, że przedsięwzięcie nie jest wysoce rozbudowane i zakłada raczej niskokosztowe usprawnienie systemów jednostki. W 2014 roku poinformowano, że ORP Orzeł do 2016 roku przejść miał prace związane z modyfikacją w/w rozwiązań. Postępowanie ówczesne unieważniono, jedyna oferta przekraczała zaplanowany budżet, który był prawdopodobnie zbliżony do obecnego, co niezbyt optymistycznie roku na przyszłość.

  Przybliżmy poszczególne składowe. Aktywno-pasywny sonar MGK-400 Rubikon (faktycznie MGK-400E, czyli wariant eksportowy) montowany w dziobie okrętu służy do wykrywania falami dźwiękowymi obiektów powierzchniowych i podwodnych wraz z określeniem odległości do nich oraz wykrywania kierunku pracy sonarów aktywnych. Charakteryzuje się anteną o powierzchni 7,5 m2 z 1008 elementami anteny odbiorczej oraz 540 nadawczej. Przy pracy pasywnej zasięg stacji to około 20 kilometrów dla celów okręt podwodny oraz blisko 80 kilometrów dla okrętów/statków nawodnych. Wykrywający miny MG-519 (MG-519E) ma zasięg minimum 1500 m. MG-512 (MG-512E) wykorzystuje zjawisko zapadania się pęcherzyków wytworzonych w rejonie śruby, przez co powstaje wykrywana przez sonar fala uderzeniowa.

  Rewitalizacja ORP Orzeł, doprowadzenie jednostki do wymogów współczesnego pola walki oraz elementu wspierającego szkolenie na nową generację znaną powszechnie pod kryptonimem Orka, zakłada propozycja francuskiego Naval Group (system walki Subtics, torpedy F21). Program Orka nie jest obecnie realizowany, biorąc pod uwagę terminy jego wdrożenia, formalnie wymagany już jest dla jego realizacji nowy Plan Modernizacji Technicznej do 2026 roku. Warto dodać, że od 30 maja 2018 roku ORP Orzeł ma nowego dowódcę. Czasowo pełniący te obowiązki kmdr ppor. Maciej Bielak (dotychczasowy oficer flagowy DOP) stał się pełnoprawnym dowódcą „291”, jednocześnie otrzymał awans na stopień komandora porucznika, co można chyba uzasadnienie uznać, że również próbą motywacji do udźwignięcia wyzwania, stojącego przed jednostką, a przede wszystkim jego załogą.  

  Tymczasem, Dywizjon Okrętów Podwodnych czeka kolejna smutna uroczystość. Bez następcy, 8 czerwca br., bandera opuszczona zostanie po raz ostatni na ORP Sokół, kolejnej jednostce typu Kobben znikającej z polskich zasobów militarnych. Trzeba przy tym pamiętać, że wycofanie okrętu to także koszty. KPW Gdynia prowadzi postępowanie na przygotowanie ORP Sokół do tego ostatniego zadania (czyszczenie instalacji paliwowej, silników itp.).   

(MC)

Fot. kpt. mar. Tomasz Dawidowicz/MW RP
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Serbska haubica samochodowa SORA

Serbska haubica samochodowa SORA

W ostatnich latach nastąpił silny rozwój samochodowych dział samobieżnych, które stały się ciekawą alternatywą dla haubic gąsienicowych. Rozwój koł...

więcej polecanych artykułów