Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-06-07 13:24:45

Testy zakładowe prototypu czołgu Leopard 2PL

     Na podstawie umowy o wartości 2,415 mld PLN brutto podpisanej 28 grudnia 2015 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i Zakładami Mechanicznymi BUMAR-ŁABĘDY S.A. dotyczącej modernizacji 128 polskich czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL w latach 2016-2020 oraz na podstawie umowy podwykonawczej zawartej 18 lutego 2016 roku pomiędzy ZM BUMAR-ŁABĘDY a niemiecką firmą Rheinmetall Landsysteme GmbH (RLS), należącą do grupy Rheinmetall Defence opracowany i wykonany został prototyp czołgu Leopard 2PL. Aktualnie wykonawca prowadzi jego testy zakładowe. Zgodnie z warunkami kontraktu przekazanie prototypu do testów kwalifikacyjnych planowane jest w terminie do końca II kwartału tego roku. Po ich pozytywnym zakończeniu, do końca 2018 roku nastąpić mają dostawy 6 egzemplarzy czołgów wykonanych przez niemiecki RLS i pierwszego zmodernizowanego już przez gliwicką firmę (z pomocą specjalistów RLS).

Leopard 2PL Fot.Rheinmetall Defence

Na zdjęciu demonstrator czołgu Leopard 2PL. Fot. Rheinmetall Defence.

  Przypomnijmy, zgodnie z zapisami umowy wykonawcą pierwszych 6 egzemplarzy Leopardów 2PL będzie niemiecki koncern RLS. Modernizacja kolejnych ma zostać przeprowadzona już przez ZM BUMAR-ŁABĘDY, z czego pierwszy ma powstać w 2018 roku, a pozostałe w latach 2019-2020, przy czym w pracach przy egzemplarzach 7-18 mają uczesniczyć jeszcze niemieccy specjaliści z RLS.

  Umowa z grudnia 2015 roku przewiduje również opcjonalnie modernizację 14 dodatkowych czołgów do standardu Leopard 2PL w 2021 roku. Wozy te pochodzą z drugiej partii Leopardów zakupionej w 2013 roku z nadwyżek Bundeswehry. Aneksu w tej sprawie, którego wartość szacowana jest na ok. 300 mln PLN do tej pory nie podpisano, choć nie można wykluczyć, że nastąpi to jeszcze w czerwcu tego roku. Poza zwiększeniem liczby modernizowanych czołgów, ma on zawierać także pewne zmiany w początkowo ustalonej docelowej konfiguracji Leoparda 2PL dla wszystkich planowanych do modernizacji wozów.

  Głównymi obszarami modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL mają być:

  • zwiększenie odporności balistycznej wieży;
  • wymiana układu stabilizacji armaty i napędów wieży z hydraulicznych na wyłącznie elektryczne;
  • modernizacja przyrządów obserwacyjno-celowniczych działonowego i dowódcy;
  • zwiększenie możliwości ogniowych poprzez umożliwienie wykorzystania nowych typów i rodzajów amunicji, co będzie wymagało także, w pewnym zakresie, modernizacji armaty;
  • ogólna poprawa bezpieczeństwa załogi;
  • montaż pomocniczego zespołu prądotwórczego (APU).

  Demonstrator (nie będący jednak prototypem) czołgu Leopard 2PL prezentowano podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2016 i 2017 roku.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samolot szkolno-treningowy Northrop T-38 Talon

Samolot szkolno-treningowy Northrop T-38 Talon

W chwili skierowania do produkcji ciężkiego dwumiejscowego samolotu myśliwskiego F-89 Scorpion, konstruktorzy firmy Northrop rozpoczęli prace nad s...

więcej polecanych artykułów