Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-06-08 20:08:43

Ostatnie opuszczenia bandery na ORP Sokół

     W dniu 8 czerwca br. w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu odbyła się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP Sokół. W uroczystości uczestniczył m.in. Inspektor Marynarki Wojennej DGRSZ kadm. Mirosław Mordel oraz przedstawiciele dowództwa 3. Flotylli Okrętów, kadra Dywizjonu Okrętów Podwodnych, załoga okrętu, w tym dowódca okrętu kmdr ppor. Łukasz Szmigiel, a także zaproszeni goście. Po wycofaniu z eksploatacji okręt jako obiekt muzealny zostanie przekazany Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i ma stanąć nieopodal Akwarium Gdyńskiego, w specjalnie zbudowanym suchym doku. W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą, w ramach ćwiczeń i operacji morskich ORP Sokół przebył prawie 26000 mil morskich, wykonując 174 zanurzenia.

ORP Sokół - 3.FO

ORP Sokół (294) służył w Marynarce Wojennej RP od czerwca 2002 roku. Fot. 3. Flotylla Okrętów.

  ORP Sokół jest już drugim wycofanym okrętem typu Kobben spośród czterech jakie służyły w Marynarce Wojennej RP. Wycofanie pierwszego - ORP Kondor - miało miejsce 20 grudnia 2017 roku. Dwie pozostałe jednostki ORP Sęp i ORP Bielik planuje się utrzymać w eksploatacji do 2020 roku. Choć w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 zapisano potrzebę nabycia 3 okrętów podwodnych nowego typu (OPNT) w ramach programu o kryptonimie Orka, to po 5 latach realizacji program ten znajduje się cały czas w fazie analityczno-koncepcyjnej, czyli formalnie nie rozpoczęto nawet postępowania na zakup nowych jednostek. Zapowiedzi przyśpieszenia procesu pozyskania OPNT było wiele, można przypomnieć jedną z nich przedstawioną przez byłego szefa MON Antoniego Macierewicza podczas konferencji prasowej 18 stycznia 2017 roku, podczas której minister powiedział m.in.. że "[w 2017 roku - red.] skupimy się również na kwestiach związanych z obroną naszego morza, obroną Bałtyku. Zostanie zawarty kontrakt na łodzie podwodne". Niestety deklaracja ta, jak i wiele kolejnych, okazały się jedynie pustymi słowami. Podobnie do tematu odniósł się obecny na dzisiejszej uroczystości Inspektor Marynarki Wojennej kadm. Mirosław Mordel, który stwierdził, m.in. że "oddala się perspektywa pozyskania okrętu podwodnego nowego typu. Jeszcze pół roku temu w czasie poprzedniej uroczystości wydawało się, że to kwestia jeśli nie tygodni to miesięcy, gdy zapadnie decyzja i zostanie wybrany dostawca nowych okrętów dla Marynarki Wojennej RP. Niestety wszystko wskazuje na to, że nasze marynarskie nadzieje zostały po raz kolejny zawiedzione. Dzisiaj Sztab Generalny WP pracuje nad nową wersją modernizacji technicznej dopasowując potrzeby do środków finansowych, definiując nowe priorytety. Czy wśród tych priorytetów znajdzie się miejsce dla okrętów podwodnych? Ja jestem przekonany, że tak, mam taką nadzieję”. Niezależnie od tego w jakich latach będzie realizowany program Orka wydaje się, że jedynym wyjściem w obecnej sytuacji jest szybkie pozyskanie zdolności pomostowej, czyli wynajęcie (lub odkupienie) używanego okrętu podwodnego. Jeśli takie decyzje nie zapadną, z powodu braku oficerów i marynarzy posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie, za kilka lat konieczna będzie w praktyce budowa od podstaw kompletnego systemu użytkowania okrętów podwodnych, w tym przeszkolenia załóg. Pochłonie to zapewne znacznie większe pieniądze, niż w przypadku podtrzymywania posiadanych zdolności, a co jeszcze ważniejsze, utraconego doświadczenia nie da się szybko nadrobić. W takiej sytuacji uzyskanie gotowości operacyjnej przez Dywizjon Okrętów Podwodnych mający na stanie nowe jednostki zajmie nie lata, a dekady. 

  Okręt podwodny ORP Sokół wybudowany został w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. Wodowanie jednostki nastąpiło 2 września 1966 roku. W Marynarce Wojennej Norwegii okręt służył od 1967 roku pod nazwą HNoMS Stord i z numerem taktycznym S-308, a po zakończeniu służby został przekazany polskim siłom zbrojnym. Po raz pierwszy na okręcie podwodnym o numerze burtowym 294 biało-czerwoną banderę podniesiono 4 czerwca 2002 roku. Uroczyste nadanie imienia i chrzest okrętu odbył się w Porcie Wojennym w Gdyni, a matką chrzestną jednostki została Grażyna Zemke. W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą OPR Sokół uczestniczył w wielu międzynarodowych ćwiczeniach m. in. Crown Eagle, Playex, Danex, Passex, Steadfast Jazz oraz w manewrach Sił Odpowiedzi NATO. Pięciokrotnie brał udział w ćwiczeniu Baltops. W okresie od 27 grudnia 2006 do 30 marca 2007 roku, w ramach PKW Bielik, część załogi ORP Sokół brała udział w natowskiej operacji antyterrorystycznej Active Endeavour na Morzu Śródziemnym. W 2003 roku ORP Sokół wygrał rywalizację w konkursie na „Przodujący okręt 3. Flotylli Okrętów” w grupie okrętów bojowych oraz o miano „Najlepszego okrętu w Marynarce Wojennej RP”. 

ORP Sokół Fot. st. chor. mar. Piotr LEONIAK

Uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP Sokół. Fot. st. chor. mar. Piotr Leoniak.

  Okręty typu Kobben, w latach świetlności były jednym z najlepszych środków do rozpoznania sytuacji w rejonie działań wojennych. Sama obecność jednostek tego typu w rejonie prowadzenia operacji wymusza zaangażowanie wielokrotnie większych sił przeciwnika. Jednostki te są trudno wykrywalne i posiadają możliwość przenoszenia różnego typu uzbrojenia. Mogą być skutecznie wykorzystane w operacjach pokojowych (blokady morskie, wymuszanie pokoju i kontrola żeglugi), w operacjach ochrony szlaków komunikacji morskiej oraz działaniach sił specjalnych. Okręty typu Kobben są przystosowane do działania we wszystkich rejonach świata. Wyposażone są w systemy dowodzenia i łączności NATO oraz systemy kierowania ogniem. Pełną, kompleksową modernizację do najnowszych standardów światowych okręty przeszły w latach 1990 – 1992.

Galeria zdjęć z ostatniego opuszczenia bandery na ORP Sokół.

Film z dzisiejszej uroczystości. Źródło: Trojmiasto.TV.

(TD z wykorzystaniem informacji 3. Flotylli Okrętów)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
„Wiatrówka” dla Merkawy Mk 4, czyli izraelski Aktywny System Ochrony  ASPRO-A Trophy

„Wiatrówka” dla Merkawy Mk 4, czyli izraelski Aktywny System Ochrony ASPRO-A Trophy

Mimo, że izraelski Aktywny System Ochrony (ASO) Trophy nie jest ani pierwszym seryjnie wprowadzonym do uzbrojenia tego typu systemem, ani też nie w...

więcej polecanych artykułów