Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-06-12 10:10:51

Program Orka wraca jako priorytet?

     W dniu 11 czerwca br. w programie Gość Wiadomości w TVP1 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w udzielonym wywiadzie odniósł się m.in. do planów modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Stwierdził, że po podpisaniu umów na system IBCS/Patriot resort obrony przystępuje do kolejnych negocjacji, które w pierwszej kolejności mają dotyczyć pozyskania nowych okrętów podwodnych kr. Orka. Minister przyznał, że trzy państwa są zainteresowane przedstawieniem swojej oferty w tym programie oraz że podczas niedawnych wizyt w Brukseli i Hadze rozmawiał na ten temat z ministrami obrony Francji, Niemiec i Szwecji.

A26 Fot. SAAB AB

Jedna z rozpatrywanych ofert dotyczy pozyskania szwedzkich okrętów podwodnych typu A26. Grafika SAAB AB. 

  Program Orka zakłada pozyskanie 3 okrętów podwodnych nowego typu (OPNT) wyposażonych w pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Mimo, że cały czas formalnie znajduje się w fazie analityczno-koncepcyjnej, to udało się opracować Studium Wykonalności i Wstępne Założenia Taktyczno-Techniczne, przeprowadzono analizę występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa oraz powołany we wrześniu 2017 roku Zespół wypracował dla Ministra ON rekomendacje w zakresie optymalnego trybu pozyskania nowych okrętów. Teoretycznie więc, faza analityczno-koncepcyjna programu może zostać dość szybko zakończona, jeśli szef MON zdecyduje się zaakceptować jeden z proponowanych sposobów zakupu.

  Na początku maja br. sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz wskazał, że o możliwości nabycia OPNT zadecydują dopiero zapisy nowego Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (PMT) na lata 2017-2026. Choć samego PMT jeszcze nie opracowano, to w dniu 4 czerwca br. resort obrony poinformował, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026”, która będzie stanowić dokument bazowy dla nowego PMT. Można się więc domyślać (zapisy uchwały są niejawne), że zdolność związana z zakupem okrętów podwodnych pozostanie jednym z priorytetów modernizacji również w nowym okresie planistycznym, co jednocześnie uznano za wystarczającą podstawę do wznowienia procesu pozyskania Orki. 

  Konieczność przyśpieszenia zakupu OPNT wskazał były szef MON Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej 18 stycznia 2017 roku. Minister powiedział wówczas m.in.. że "[w 2017 roku - red.] skupimy się również na kwestiach związanych z obroną naszego morza, obroną Bałtyku. Zostanie zawarty kontrakt na łodzie podwodne". Następnie, w dniu 18 maja 2017 roku ówczesny sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki zapowiedział, że „Polskę dzielą tygodnie” od podjęcia decyzji dotyczących programu Orka. Decyzja ta miała rozstrzygać, czy zakup OPNT będzie realizowany w trybie negocjacji międzyrządowych, czy też przeprowadzone zostanie postępowanie na wybór dostawcy. Później przedstawiciele kierownictwa MON sugerowali, że program Orka będzie realizowany w trybie umowy międzyrządowej, a do końca 2017 roku zostanie wskazany partner zagraniczny, z którym będą prowadzone negocjacje warunków umowy na dostawy i offsetowej. Ostatecznie, 29 grudnia 2017 roku na stronie internetowej MON ukazał się komunikat w którym napisano, że „decyzja odnośnie wyboru partnera strategicznego w programie Orka zostanie podjęta w styczniu 2018 roku”. Do dzisiaj jednak to nie nastąpiło.

  Jak widać, deklaracji dotyczących zakupu OPNT było już wiele. Czy te przekazane wczoraj przez ministra Błaszczaka będą bardziej wiarygodne? Oby, bowiem ze stanu Dywizjonu Okrętów Podwodnych wycofywane są kolejne okręty.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów