Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-06-23 14:56:37

Święto Dowództwa Generalnego RSZ

     W dniu 21 czerwca br. w siedzibie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie odbył się uroczysty apel z okazji corocznego święta połączonego dowództwa. W uroczystości brał udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głównymi tematami jego wystąpienia było sformowanie czwartej dywizji Wojska Polskiego, modernizacja Sił Zbrojnych, cyberbezpieczeństwo oraz współpraca w ramach NATO.

  -  Na co dzień wykonujecie szczytną misję przygotowania Wojska Polskiego do obrony granic, obywateli Polski oraz właściwie wypełniacie zobowiązania sojusznicze –  powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas czwartkowych obchodów święta. Szef MON zaznaczył, że wielkie doświadczenie żołnierzy służących w Dowództwie Generalnym jest wojsku potrzebne i powinno być wykorzystane w służbie dla kraju. Podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak przedstawił wyzwania i priorytety Ministerstwa Obrony Narodowej.

Silne wojsko i sojusznicy

  Minister Błaszczak podkreślił, że podstawowym filarem bezpieczeństwa Polski są nasze Siły Zbrojne RP. Liczebność Sił Zbrojnych RP ma docelowo wzrosnąć do 200 tys. Szef MON przypomniał również, że sformowana zostanie czwarta dywizja Wojska Polskiego, która będzie stacjonował na wschód od Wisły.

  - Ta nowa dywizja jest niezbędna dla naszego bezpieczeństwa, gdyż rząd PO w 2011 r. rozformował 1 Warszawską Dywizję Zmechanizowaną, ignorując rosnące zagrożenie ze wschodu. Trwają prace nad rozmieszczeniem poszczególnych jednostek, wyposażenia ich w sprzęt i uzbrojenie oraz nad planami użycia operacyjnego tej dywizji. Będą ją tworzyły brygady zdolne do skutecznej operacji obronnej. Sformowanie tak dużego związku taktycznego to jednak proces bardzo złożony i wymaga czasu. Dlatego przeprowadzimy go w kilku etapach, zgodnie z procedurą NATO – podkreślił minister.

  - Niezwykle istotne jest konsekwentne budowanie i wzmacnianie już istniejących zdolności do ochrony suwerenności Polski – są to nasze najwyższe priorytety (…) Dziś ochronę Polski oprócz naszych Sił Zbrojnych stanowią gwarancje sojusznicze i współpraca w ramach NATO wsparte potencjałem militarnym Stanów Zjednoczonych. 

  Rozwój Sojuszu Północnoatlantyckiego wymaga solidarnej i odpowiedzialnej postawy każdego z członków, w tym także przeznaczania na wspólną obronę odpowiednich środków. Pod tym względem Polska może być dla wielu  sojuszników wzorem, wydatkując na ten cel 2 proc. PKB. Według NATO zagrożenia i ataki cybernetyczne będą coraz częstsze, bardziej złożone i potencjalnie niszczące. Dlatego bezpieczeństwo cybernetyczne to także wspólna sprawa Sojuszu. Kolejne wyzwanie to zapewnienie skutecznej wspólnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Polska aktywnie wspiera budowę systemu, którego częścią jest amerykańska baza antyrakietowa w Redzikowie – zaznaczył.

  Minister przypomniał, że Polska zabiega o stałe bazy armii USA w Polsce i jest gotowa ponosić część kosztów stacjonowania wojsk Stanów Zjednoczonych w naszym kraju.

  - Jesteśmy aktywni w NATO. Oprócz misji, w których uczestniczymy jesteśmy także gospodarzem w Szczecinie dowództwa Korpusu Północny – Wschód. Od września przejmiemy dowództwo w tym Korpusie. Dowódcą zostanie gen. broni Sławomir Wojciechowski – poinformował szef MON.

Cyberbezpieczeństwo 

  Podczas swojego wystąpienia minister Mariusz Błaszczak odniósł się do postępującej cyfryzacji i zdolności do obrony własnych sieci i systemów teleinformatycznych.

  - Pracujemy nad projektem sformowania wojsk obrony cyberprzestrzeni. Dodatkowo na moje polecenie w resorcie obrony narodowej od marca intensywnie pracuje zespół, którego zadaniem jest dokonanie analizy i przedstawienie rekomendacji dotyczących wszystkich sfer aktywności MON w zakresie cyberbezpieczeństwa, informatyki, teleinformatyki i kryptologii – podkreślił szef MON. 

  Mariusz Błaszczak poinformował, że chodzi zarówno o kształcenie i pozyskiwanie najlepszych specjalistów, jak i o wzmocnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego, właściwą alokację zasobów, pozyskiwanie zdolności i formowanie struktur zdolnych do przeciwstawienia się bieżącym i przyszłym zagrożeniom. Dodał, że MON wkrótce rozpocznie prezentowanie projektów składających się na kompleksowy program rozwoju naszego potencjału oraz podkreślił, że resort będzie mocno wykorzystywał możliwości wojskowych uczelni wyższych i instytutów badawczych.

  - To miejsca, w których kształcić muszą się najlepsi z najlepszych, wojskowi i cywile rozumiejący uwarunkowania bezpieczeństwa kraju. To tam w sposób naturalny rozwijać się powinna polska innowacyjna myśl techniczna.  Pamiętajmy o tym, że Internet i GPS to wynalazki, które zawdzięczamy rozwojowi technologii wojskowych – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Wojska Obrony Terytorialnej 

  Minister poinformował, że wszyscy ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej  w przyszłym roku będą się mogli szkolić do służby w tym rodzaju wojsk we wszystkich województwach. 

  - Przypomnę, że terytorialsów ćwiczymy już od ponad roku. Dotychczas utworzyliśmy 13 brygad i właśnie rozpoczynamy formowanie czterech ostatnich, które powstaną do końca 2018 r. Do końca 2019 r. będziemy już mieli struktury wszystkich 17 brygad w całej Polsce.

  Do końca 2021 r. całkowicie skompletujemy kadrę. W 2025 r. wszystkie brygady osiągną pełną gotowość do działania – zaznaczył szef MON. 

  Minister poinformował, że na przełomie roku ruszy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Dobrą współpracę WOT i wojsk operacyjnych potwierdziły wspólne ćwiczenia m.in. w Nowej Dębie i Nowym Mieście nad Pilicą.  

Wystąpienie szefa MON Mariusza Błaszczaka. Wideo: MON/YouTube.

Modernizacja sił zbrojnych 

  - Dla bezpieczeństwa Polski nie ma sprawy ważniejszej niż skuteczna obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa. „Bezpieczeństwo nie ma ceny”, a my kupiliśmy system w wersji najnowocześniej na świecie, który dopiero wchodzi na wyposażenie armii USA. Obecnie prowadzimy zaawansowane negocjacje II fazy programu.  Zakup Patriotów otworzył nam także drogę do realizacji programu NAREW, czyli wyposażenia naszej armii w przeciwlotnicze baterie rakietowe krótkiego zasięgu nowej generacji do niszczenia samolotów, śmigłowców i rakiet wroga. Oba te programy są ze sobą ściśle związane i wzajemnie kompatybilne, tworząc kolejne warstwy naszego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – poinformował szef MON. 

  Minister Błaszczak po raz kolejny podkreślił, że MON nie zrezygnuje z żadnego zapowiedzianego programu modernizacji naszej armii.

  - Moim priorytetem jest zakup nowych śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych. Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje już zaproszenia dla potencjalnych wykonawców na składanie ofert ostatecznych. Za kilka miesięcy ogłosimy postepowanie na pozyskanie nowych śmigłowców uderzeniowych w ramach programu Kruk. Jeszcze raz chce podkreślić, że wycofanie zaproszeń w postępowaniu na część śmigłowców dla wojsk specjalnych nie oznacza, że rezygnujemy z całego programu śmigłowcowego. Przypominam, że wojska specjalne dysponują najnowszymi śmigłowcami w Siłach Zbrojnych RP – podkreślił minister. 

  Podczas wystąpienia szef MON przypomniał o konieczności modernizacji Marynarki Wojennej RP oraz poinformował, że do końca 2019 roku do Sił Zbrojnych RP zostaną dostarczone m.in. 67 kołowe transportery opancerzone Rosomak, 5 kompanijnych modułów ogniowych Rak, Dywizjonowy moduł ogniowy Regina, w tym 24 haubice Krab czy 36 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad. Zmodernizowane zostaną także 72 czołgi Leopard. 

  - Oprócz zasobów finansowych potrzebne są jeszcze odpowiednio przygotowane i zorganizowane zasoby ludzkie, a także przejrzyste procedury ich działania. W MON trwają zaawansowane prace nad powołaniem Agencji Uzbrojenia. Dzięki niej nastąpi centralizacja funkcji  analitycznych, zakupowych, offsetowych i badawczo - rozwojowych. Uprościmy także proces decyzyjny i procedury zakupu wyposażenia dla wojska – zaznaczył szef MON. 

Reforma Systemu Kierowania i Dowodzenia 

  Minister przypomniał o przygotowanej wspólnie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego projekcie zmian w Systemie Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi (SKiD). Reforma SKiD zakłada rozszerzenie kompetencji szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dodatkowo założono, że szef Sztabu Generalnego WP w czasie wojny będzie organem, który dowodzi Siłami Zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej do czasu mianowania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych RP i przejęcia przez niego dowodzenia. W wyniku tych zmian nastąpi dostosowanie struktur dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do modelu obowiązującego w NATO.

  - Chcę jednak podkreślić, że pomimo, iż pierwsze zmiany wejdą w życie już w 2019 r. to cała reforma będzie wprowadzana stopniowo tak, aby nie zakłócić bieżącego funkcjonowania wojska. Dowództwo musi być bowiem w każdej chwili gotowe do obrony kraju – podkreślił minister Błaszczak. 

Podwyżki dla pracowników wojska i żołnierzy 

  - Planujemy nie tylko modernizację naszej armii, o czym już wspomniałem. Chcemy też zadbać o sytuację socjalną wojska. Dosłownie w najbliższych dniach - do 30 czerwca br. planujemy podwyżki dla pracowników cywilnych wojska z wyrównaniem od 1 stycznia. Przeznaczyliśmy na ten cel 114,5 mln zł. Dla żołnierzy zawodowych planujemy podwyżkę od początku roku przyszłego – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak oraz dodał, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o weteranach. 

Przemysł zbrojeniowy 

  Szef MON przypomniał, że polski przemysł obronny jest kołem napędowym polskiej gospodarki i daje miejsca pracy tysiącom Polaków oraz dostarcza polskiemu wojsku nowoczesny sprzęt. 

  - Tylko w 2018 roku z PGZ pozyskaliśmy m.in. kolejny kompanijny moduł ogniowy moździerzy samobieżnych RAK na podwoziach KTO Rosomak oraz Zestawy Radiolokacyjnego Rozpoznania Artyleryjskiego LIWIEC – zaznaczył minister Błaszczak.

  Minister dodał, że przykładem troski rządu o rozwój polskiego potencjału zbrojeniowego jest fabryka amunicji i prochu w Pionkach, która zmieni się wkrótce w nowoczesne przedsiębiorstwo oraz Huta Stalowa Wola, która na koniec 2017 roku osiągnęła przychody ze sprzedaży wysokości 858 mln zł. W porównaniu do roku poprzedniego kwota jest wyższa o blisko 250 mln zł. 

  Podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak wręczył żołnierzom odznaczenia resortowe i wyróżnienia. Wspólnie z kadrą dowódczą złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą gen. Andrzeja Błasika, która znajduje się na terenie dowództwa.

(Na podstawie komunikatu MON)

Fot. Leszek Chemperek (CO MON)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Rok 2002 przyniósł dwa bardzo istotne wydarzenia dla przyszłości floty systemów bezzałogowych US Army. Jednym z nich było rozpoczęcie dostaw, pocho...

więcej polecanych artykułów