Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-07-05 17:44:32

Umowa na dostawę licencji HMS C3IS JAŚMIN

     W dniu 5 lipca br. zawarto umowę pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a firmą TELDAT Sp. z o.o. sp. k. o wartości 20,3 mln PLN brutto na rozszerzenie uprawnień licencyjnych do oprogramowania "Systemu Wspomagania Dowodzenia C3IS JAŚMIN (ver.1.8.5.)", w ukompletowaniu: "oprogramowanie HMS C3IS JAŚMIN dla punktu dystrybucji danych (PDD)" i "oprogramowanie HMS C3IS JAŚMIN dla wersji klienckiej (WK)". Udzielona w ramach zamówienia licencja w szczególności uprawnia do dowolnego, w ramach resortu obrony narodowej, nieograniczonego ilościowo, przydzielania prawa do nieodpłatnego korzystania z oprogramowania zarówno na terenie kraju jak i poza jego granicami. Ponadto instalacja oraz użytkowanie na sprzęcie spełniającym minimalne wymagania nie wymaga certyfikacji tego sprzętu przez producenta oprogramowania.

HMS_C3IS_JASMIN-Teldat

  Do głównych funkcjonalności oprogramowania, wykorzystywanego w stacjonarnych i mobilnych stanowiskach wsparcia dowodzenia na szczeblu brygady należy:

  • tworzenie i istotne zwiększenie świadomości sytuacyjnej oraz bezpieczeństwa wojsk;
  • możliwość m.in. tworzenia połączonego obrazu sytuacji operacyjnej (POSO) oraz współpracy z innymi systemami tworzącymi POSO;
  • interoperacyjność z systemami sojuszniczymi;
  • przechowywanie danych operacyjnych w bazie danych modelu JC3IEDM programu MIP;
  • replikacja danych programu MIP za pomocą protokołu BRM na poziomie taktycznym z zastosowaniem łączy radiowych;
  • transformacja danych operacyjnych pomiędzy modelami danych C2IEDM oraz JC3IEDM;
  • obsługa komunikatów w standardzie MIP MEM B2 i B3 oraz ADatP-3.

  Oprogramowanie HMS C3IS JAŚMIN zostało zaprojektowane i wykonane zgodnie z wymaganiami wojska i jest wykorzystywane w systemie wsparcia dowodzenia od szczebla pułku/brygady wzwyż. Wprowadzone zostało na użytkowanie Sił Zbrojnych RP w grudniu 2015 roku w wersji 1.8.5. Przed zawarciem nowej umowy w Siłach Zbrojnych RP było eksploatowanych 12 licencji dla PDD oraz 60 licencji dla WK systemu HMS C3IS Jaśmin, które funkcjonowały w systemie teleinformatycznym wsparcia dowodzenia na szczeblu brygady.

  Zakup dodatkowych licencji systemu HMS C3IS JAŚMIN wynikał z ustaleń Szczytu NATO w Warszawie i utworzeniem Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód oraz potrzeby zapewnienia systemu Wsparcia Dowodzenia na potrzeby Grupy Bojowej Unii Europejskiej (GB UE) i Sił Odpowiedzi NATO (SON) w latach 2019-2020. Konieczne było także rozszerzenie uprawnień licencyjnych.

(TD z wykorzystaniem informacji Inspektoratu Uzbrojenia)

Grafika: TELDAT Sp. z o.o. sp. k.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów