Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-09-08 21:17:23

Wojska Lądowe otrzymają Sokoły w wersji Wsparcia Pola Walki?

     Inspektorat Uzbrojenia 4 września br. opublikował informację o zamiarze przeprowadzenia w okresie od października 2018 roku do lutego 2019 roku procedury Dialogu Technicznego dotyczącego modernizacji śmigłowców W-3 Sokół Wojsk Lądowych do wersji W-3WA WPW (Wsparcia Pola Walki). Zainteresowane podmioty mają czas na zgłoszenie się do dialogu w terminie do 21 września tego roku. Jeśli resort obrony zdecyduje się na modernizację, śmigłowce W-3WA WPW będą zapewne oparte o doświadczenia uzyskane z modernizacji Sokołów W-3WA do wersji wsparcia i ratownictwa bojowego W-3PL Głuszec. Na stanie Wojsk Lądowych znajduje się obecnie 8 śmigłowców tego typu dostarczonych w latach 2006-2016.

W-3PL Głuszec-fot.TD 

W-3PL Głuszec uzbrojony w przeciwpancerne pociski kierowane Spike prezentowany podczas MSPO w Kielcach w 2016 roku. Czy tego rodzaju uzbrojenie otrzyma także planowana wersja Wsparcia Pola Walki (WPW) dziś jeszcze nie wiadomo. Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny.

  Według planów MON z 2010 roku do końca 2018 roku do standardu W-3PL miały zostać zmodernizowane praktycznie wszystkie śmigłowce W-3WA znajdujące się w dyspozycji Wojsk Lądowych, jednak założeń tych nie udało się zrealizować, choć potrzeba unowocześnienia posiadanych Sokołów nadal pozostała. Mówił o tym w dniu 15 czerwca br. podczas 64 posiedzenia Sejmu RP sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz który stwierdził wówczas, że "jest kilka rzeczy, które dziś też realizujemy. Chociażby jest modernizacja śmigłowców W-3 Sokół do wariantu W-3WA wsparcia pola walki. [...] Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zidentyfikowało potrzebę bieżącą dotyczącą modernizacji posiadanych śmigłowców W-3 Sokół o wyposażenie, które swoim zakresem odpowiada prowadzonym w latach ubiegłych modernizacjom. W szczególności zakres modernizacji będzie bazował na rozwiązaniach zastosowanych w śmigłowcach W-3PL Głuszec. Obecnie trwają w resorcie obrony narodowej uzgodnienia szczegółowego zakresu tej modernizacji".

  Poza Głuszcami Wojska Lądowe dysponują obecnie jeszcze ok. 33 egzemplarzami Sokołów w wersjach: W-3WA, W-3AE i W-3RR. Głównym wykonawcą modernizacji jeśli dojdzie ona do skutku będzie zapewne WSK „PZL-Świdnik” S.A. należąca do włoskiej firmy Leonardo S.p.A.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w kilku państwach NATO rozpoczęto poszukiwanie nowego rodzaju systemów uzbrojenia lo...

więcej polecanych artykułów