Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-09-12 10:47:53

Premier Morawiecki w WB Electronics

     Premier Mateusz Morawiecki we wtorek przebywał w ożarowskiej siedzibie WB Electronics. Sądząc po udostępnionym materiale fotograficznym oraz harmonogramie premiera z tego dnia, wizyta nie była jedynie kurtuazyjna. Szef rządu zapoznał się z ofertą produkcyjną całej Grupy WB, ale także i możliwościami podwarszawskich zakładów.


  Na miejscu Morawiecki miał okazję bliższego zapoznania się z przynajmniej dwoma kluczowymi obszarami działalności firmy: powietrznymi bezzałogowcami oraz środkami łączności i dowodzenia.   

  Premier jawi się jako sojusznik prywatnego przemysłu wykonującego zadania w obszarze obronnym, w tych politycznie stosunkowo trudnych dla niego ostatnich latach. Szukanie pewnej równowagi staje się widoczne w ostatnich miesiącach. 9 listopada 2017 roku  poinformowano, że w całkowicie prywatną dotychczas Grupę WB zainwestuje Polski Fundusz Rozwoju. Ten reprezentujący Skarb Państwa podmiot, poprzez fundusz, przeznaczył 128 milionów PLN na dokapitalizowanie spółki i przejęcie nowych akcji. Po zakończeniu operacji udział PFR w pakiecie właścicielskim Grupy WB wynieść miał 24%. Należy dodac, że PFR był narzędziem kontrolowanym przez ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Umowę o odpowiedniej treści sygnowali wówczas swoimi podpisami prezes zarządu Grupy WB Piotr Wojciechowski oraz prezes PFR Paweł Borys. Prezes Borys przypomniał także, że w ramach opracowanej przez Morawieckiego Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zawarto program Żwirko i Wigura, zakładający między innymi budowę bezpiecznej infrastruktury do lotów powietrznych bezzałogowców. Niewiele później, 20 listopada 2017 roku, resort obrony podpisał w siedzibie WB Electronics, umowę na dostawy amunicji krążącej typu Warmate dla Wojska Polskiego, głównie Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Specjalnych. Co ciekawe, dzisiejsze wydanie Dziennika Gazety Prawnej informuje, że prócz pierwszej partii 100 zestawów Warmate, nie podpisano umowy na kolejne. Ówczesny minister Antoni Macierewicz, obecny w listopadzie 2017 roku w tymże Ożarowie Mazowieckim, zapowiadał umowę na 1000 Warmate. Sprzęt jest już użytkowany przez żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej WOT, co można było zobaczyć na stoisku formacji podczas tegorocznego MSPO. Operatorem systemu żołnierze zostają po trwającym dwa tygodnie kursie. Prócz moździerzy 60 mm, amunicja Warmate jest drugim elementem wsparcia ogniowego, według Terytorialsów, obecnie funkcjonuje na szczeblu batalionu.

(Red.)

fot. Grupa WB
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Serbska haubica samochodowa SORA

Serbska haubica samochodowa SORA

W ostatnich latach nastąpił silny rozwój samochodowych dział samobieżnych, które stały się ciekawą alternatywą dla haubic gąsienicowych. Rozwój koł...

więcej polecanych artykułów