Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-10-04 12:41:03

Mały SKiD skierowany do Senatu

     Podczas drugiego dnia 69. posiedzenia Sejmu doszło do drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o Urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Tzw. mała reforma systemu kierowania i dowodzenia skierowana została do dalszego procedowania – dzisiejszą decyzją posłów trafiła do Senatu.

 Przed drugim czytaniem sejmowa Komisja Obrony Narodowej rekomendowała odrzucenie wszystkich proponowanych przez Kluby Parlamentarne Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego – Unię Europejskich Demokratów zmian w ustawie, w tym tych związanych z bezpośrednią podległością Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej pod szefa MON oraz dodaniu zapisu, że WOT nie może być wykorzystany przeciwko obywatelom polskim. Przed drugim czytaniem próbowano dokonać kolejnych zmian w ustawie, chodziło o bezpośrednie podporządkowanie Dowódcy WOT pod Szefa Sztabu Generalnego WP bez okresu przejściowego. Zgodnie z zapowiedziami wygłoszonymi przez wiceministra MON Wojciecha Skurkiewicza, WOT będzie podlegać Szefowi Sztabu Generalnego WP do 1 stycznia 2025 roku. Za nowelizacją głosowało 256 posłów, przeciw było 170, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 W stosunku do wprowadzonego 1 stycznia 2014 roku systemu, nowelizacja zakłada formalne wzmocnienie Szefa Sztabu Generalnego WP jako pierwszego żołnierza Sił Zbrojnych RP w służbie czynnej, ustanowienie w nim przełożonego dla Dowódcy Generalnego, Dowódcy Operacyjnego oraz szefa Inspektoratu Wsparcia, dodatkowo, to właśnie SGWP będzie automatycznym kandydatem na Naczelnego Dowódcę, powoływanego w określonych stanach prawnych.

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Powstanie F-5C było związane z działaniami zbrojnymi prowadzonymi we Wietnamie. W 1965 roku USAF wypożyczyło, w ramach programu noszącego nazwę Sko...

więcej polecanych artykułów