Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-11-02 13:16:42

MON zamówi kolejne mosty towarzyszące MS-20?

     W ostatnim dniu października br. Inspektorat Uzbrojenia (IU) ogłosił postępowanie na dostawę kolejnych mostów towarzyszących na podwoziu samochodowym MS-20. Przedmiot zamówienia obejmuje dostawę łącznie do 10 mostów MS-20 Daglezja, w tym w ramach zamówienia podstawowego ma zostać dostarczonych 5 kompletów, a w ramach prawa opcji do 5 dodatkowych Daglezji. Mosty muszą zostać wyprodukowane zgodnie z dokumentacją techniczną przekazaną przez Zamawiającego. Postępowanie prowadzone jest zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych w procedurze negocjacyjnej do której IU planuje zaprosić maksymalnie 3 wykonawców. Jego wartość można szacować na ok. 70 mln PLN (łącznie z opcją).

MS-20_Daglezja-OBRUM

  Termin składania wniosków o udział w postępowaniu upływa w dniu 3 grudnia 2018 roku, a jedynym kryterium udzielenia zamówienia ma być najniższa cena.

  Jeśli dojdzie do podpisania umowy, będzie to już drugie zamówienie na produkowane seryjnie mosty towarzyszące MS-20. Pierwsze zrealizowano na podstawie umowy o wartości 70,68 mln PLN  zawartej 4 marca 2015 roku, w ramach której w 2017 roku konsorcjum firm Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM" Sp. z o.o. oraz Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY" S.A. dostarczyło na potrzeby Sił Zbrojnych RP 10 kompletów Daglezji.

  MS-20 Daglezja to most mobilny na podwoziu samochodowym przeznaczony do przewożenia i układania przęsła PM-20, na przeszkodzie wodnej lub terenowej o szerokości do 20 m, umożliwiający przeprawę przez przeszkody pojazdom klasy MLC70 (gąsienicowe) /110 (zestawy kołowe), wg norm STANAG 2021.

  Zalety zestawu MS-20 Daglezja:

  • umożliwienie szybkiego i bezpiecznego pokonywania naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych o szerokości do 20 m,
  • czas gotowości do przeprawy – do pół godziny,
  • wyposażenie w modułowe przęsło mostowe z automatycznie rozsuwanymi wypełnieniami międzykoleinowymi,
  • możliwość poruszania się po drogach publicznych bez konwoju z prędkością do 80 km/h,
  • możliwość pokonywania trudnego terenu dzięki dodatkowym napędom hydraulicznym”.

  Mosty towarzyszące MS-20 Daglezja zostały opracowane przez OBRUM na bazie umowy z ówczesnym Departamentem Polityki Zbrojeniowej MON. W ramach realizacji pracy wdrożeniowej, 2 zamówione w 2010 roku komplety zostały dostarczone w grudniu 2012 roku do 2. batalionu saperów 12. Brygady Zmechanizowanej oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

  Jeśli planowane zamówienie dojdzie do skutku i zostanie zrealizowane w pełnym zakresie, na stanie polskiej armii znajdą się łącznie 22 mosty MS-20.

(TD)

Fot. OBRUM Sp. z o.o.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów