Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-11-03 00:19:52

Kolejne polskie termowizory dla PT-91 Twardy

     30 października br. warszawska 2. Regionalna Baza Logistyczna poinformowała, że w prowadzonym postępowaniu na dostawę Zestawu Modyfikacyjnego Kamery Termowizyjnej (ZMKT) bez zestawu adaptacyjnego, wskazano jako dostawcę spółkę PCO S.A.

Siły Zbrojne RP posiadają ponad 230 czołgów PT-91 Twardy, od 2014 roku wozy mają wymieniane izraelskie termowizory El-Op i noktowizory PCN-A na oferowaną przez PCO S.A. kamerę III generacji KLW-1 Asteria. 

 Postępowanie prowadzono w trybie z wolnej ręki co argumentowano prawami PCO S.A. Do ZMKT, której przysługują prawa wyłączne na wynalazek „układ blokowy urządzenia obserwacyjno-celowniczego”. Warszawska spółka zaproponowała realizację zamówienia na pięć kompletów ZMKT bez zestawu adaptacyjnego w kwocie 2,7 mln PLN netto (3,321 mln PLN netto) – 540 tys. netto/660 tys. PLN za jeden komplet. Wojskowi w swoim komunikacie nie poinformowali o terminie realizacji zlecenia.

 ZMKT składa się z kamery termowizyjnej KLW-1 (pracująca w paśmie 8-12 um z rozdzielczością detektora 640x512 pikseli pozwalająca przy szerokim polu obserwacji na wykrycie celu 2,3x2,3 metra z dystansu 4700 metrów, jego identyfikację przy wąskim polu z dystansu 2500 metrów), wyświetlacza WD-1, monitora działonowego MD-1, monitora dowódcy MFM-2, adaptera kamery i zestaw kabli. Zestaw zakłada w swojej filozofii przede wszystkim zastąpienie importowanej kamery TES firmy El-Op przez opracowane w PCO urządzenie tej samej klasy KLW-1 Asteria. Po modyfikacji zestaw posłużyć może także do instalacji w czołgach Twardy wyposażonych w noktowizyjne celowniki nocne PCN-A oraz wozów rodziny T-72 z celownikami TPN-1-49-23 lub TPN-3-49 – co jest interesującym rozwiązaniem w związku z planami modernizacji ciągle licznej floty T-72.

KLW-1 Asteria trafiła jedynie, przynajmniej dotychczas, na czołgi PT-91, ale warto dodać, że była także testowana na kbwp Rosomak w zastępstwie kamer TILDE FC. fot. Mariusz Cielma

 Zestawy, zarówno z adapterem, jak i bez niego, są kupowane przez wojsko od kilku lat. Warto dlatego odnotować kwestie cenowe. 31 marca 2014 roku podpisała umowę z PCO S.A. na modyfikację kamery termowizyjnej Drawa-T czołgu PT-91 Twardy do wersji Drawa-TGA. Wartość zakupu, przed podpisaniem protokołu wojskowi wyceniono na 813 tys. PLN (netto). Postępowanie prowadzono w trybie negocjacji z jednym wykonawcą. Większe zlecenia przyszły w roku kolejnym, wraz z zatwierdzeniem przez wojsko ZMKT. 21 maja 2015 roku 2. Regionalna Baza Logistyczna podpisała z Przemysłowym Centrum Optyki S.A. umowę o wartości 1,61 mln PLN brutto dotyczącą dostarczenia i montażu dwóch Zestawów Modyfikacyjnych Kamery Termowizyjnej systemu kierowania ogniem Drawa-M z celownikiem noktowizyjnym PCN-A (około 40 polskich PT-91 posiadało celowniki noktowizyjne). Jesienią 2015 roku 2. RBLog zamówiła 14 ZMKT (10 w opcji) z adapterami w cenie jednostkowej blisko 798 tys. PLN brutto, natomiast w kwestii ZMKT bez adaptera blisko 652 tys. PLN brutto. Wówczas to od podjętego trybu zakupu z wolnej ręki bezskutecznie odwoływała się firma Siltec. Ogłoszona właśnie informacja o zakończeniu negocjacji z PCO S.A. dotyczących 5 kompletów ZMKT nie było również jedynym przeprowadzonym w tym obszarze w bieżącym roku. W lutym bowiem 2. RBLog podpisała umowę na 13 kompletów ZMKT w cenie jednostkowej 660 tys. PLN brutto. Od kilku lat mamy zatem do czynienia z ustabilizowanymi kosztami ZMKT. 

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Zakup F-35. Polskie Harpie, czy drogie zabawki?

Zakup F-35. Polskie Harpie, czy drogie zabawki?

Ostatniego dnia stycznia br. odbyła się ceremonia podpisania umowy na pozyskanie dla Sił Powietrznych RP 32 samolotów bojowych F-35A Lightning II. ...

więcej polecanych artykułów