Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-11-30 18:53:55

PZL-Świdnik jedynym oferentem w przetargu na śmigłowce ZOP?

     W dniu 30 listopada br. upłynął termin składania do Inspektoratu Uzbrojenia ofert ostatecznych w postępowaniu na pozyskanie 4 śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji bojowego poszukiwania i ratownictwa (ZOP-CSAR). W przetargu uczestniczyło dwóch wykonawców tj. konsorcjum Airbus Helicopters SAS i Heli Invest Sp z o. o. Services Sp. K.A. oraz Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik S.A., stanowiąca część włoskiej firmy Leonardo. Jak udało się nieoficjalnie ustalić redakcji, ofertę ostateczną złożył jedynie PZL-Świdnik, a jej przedmiotem jest prawdopodobnie śmigłowiec AW101.

Merlin Fot. Royal Navy

  Postępowanie na pozyskanie śmigłowców ZOP-CSAR prowadzone jest w trybie pilnej potrzeby operacyjnej i zostało zainicjowane w październiku 2016 roku wnioskiem Dowódcy Operacyjnego RSZ. Po przeprowadzeniu Doraźnej Analizy Rynku w lutym 2017 roku rozpoczęto negocjacje z trzema oferentami, którzy brali udział w poprzednim przetargu  prowadzonym w latach 2012-2016 tj. z konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest, firmą PZL-Świdnik oraz z PZL-Mielec/Sikorsky. W dniu 27 marca 2017 roku nastąpiło złożenie ofert wstępnych tylko przez dwóch z w/w wykonawców tj. Airbus Helicopters/Heli Invest i PZL-Świdnik. W kolejnych miesiącach miała miejsce przerwa w negocjacjach, co wynikało z konieczności zmiany wymagań przez zamawiającego. Nowe wymagania i zaproszenie do składania ofert ostatecznych wysłano ostatecznie dopiero 10 lipca 2018 roku. Pierwotnie termin składania ofert wyznaczono na koniec października br., jednak ze względu na prośbę jednego z oferentów został on przesunięty o miesiąc, na dzień 30 listopada 2018 roku. 

(TD)

Fot. Royal Navy.

Aktualizacja 01.12.2018

  Firma Airbus Helicopters przekazała redakcji następujące oświadczenie związane z wycofaniem się z przetargu na śmigłowce ZOP-CSAR:

  “Airbus Helicopters podjął decyzję o wycofaniu się z postępowania na zakup czterech śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP. Zdefiniowane przez polski MON wymagania offsetowe dla tego zakupu przy zakładanej liczbie śmigłowców uniemożliwiły Airbus Helicopters złożenie konkurencyjnej oferty. 

Posiadając szerokie portfolio wielozadaniowych i sprawdzonych w warunkach bojowych platform, Airbus Helicopters jest w dalszym ciągu zainteresowany wsparciem procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP w zakresie wymiany floty śmigłowców”.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Polska droga do NATO

Polska droga do NATO

Dziś złożyłbym podpis z równym przekonaniem, co wtedy. 12 marca 1999 roku miejsce Polski zostało bowiem określone zgodnie z polskim interesem narod...

więcej polecanych artykułów