Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-12-05 18:54:55

Umowa na dostawy pistoletów VIS 100

     W dniu 4 grudnia br. doszło do zawarcia z Fabryką Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. kontraktu o wartości 49 mln PLN na zakup blisko 20 tysięcy 9-mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100, znanych do tej pory pod nazwą PR-15 Ragun. Nowa nazwa VIS ma nawiązywać do pistoletu wz. 35 Vis, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939, natomiast liczba 100 ma stanowić odniesienie do wprowadzenia broni w setną rocznicę odzyskania niepodległości. W kontrakcie nie przewidziano realizacji zamówień opcjonalnych. Dostawy pistoletów mają rozpocząć się w drugiej połowie 2019 roku, a ostatnie partie mają trafić na wyposażenie Sił Zbrojnych RP w 2022 roku. Ich pierwszym odbiorcą mają zostać Wojska Obrony Terytorialnej. Umowa oprócz zakupu pistoletów obejmuje również pakiet szkoleniowy oraz dostawy tablic poglądowych i egzemplarzy szkolnych broni.

PR-15 Ragun - Fot. FB

  Pistolet samopowtarzalny VIS 100 (PR-15 Ragun) kal. 9 x 19 mm jest bronią osobistą. Służy do walki i samoobrony na krótkich odległościach (do ok. 50m). Jest bronią o ruchomej lufie i zamku ryglowanym, działającą na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanej w oknie wyrzutowym zamka, poprzez jej przekoszenie. Pistolet posiada ergonomiczny chwyt z umieszczoną w jego przedniej części –  pod lufą –  szyną Picatinny wg MIL Std 1913, przeznaczoną do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego, co istotnie zwiększa jego funkcjonalność.

  Może być używany zarówno przez strzelców prawo - jak i leworęcznych. Odznacza się małą masą, niewielkimi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia, szybkością użycia oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Posiada zabezpieczenie przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. Mechanizm spustowo-uderzeniowy pojedynczego i podwójnego działania (SA/DA), kurkowy. Pistolet jest wyposażony w otwarte kontrastowe i podświetlane przyrządy celownicze, umożliwiające strzelanie w warunkach nocnych.

  Pistolet powstała w wyniku realizacji projektu badawczo-rozwojowego i wdrożeniowego pod nazwą „Pistolet” oraz w ramach pracy rozwojowej pod nazwą „Zaawansowane Indywidualne Systemy Walki kryptonim Tytan”. Orzeczenie końcowe z zakończonych wynikiem pozytywnym badań kwalifikacyjnych pistoletu PR-15 Ragun zatwierdzone zostało przez Szefa Inspektoratu Uzbrojenia 16 listopada 2017 roku.

  W Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęte całe stany osobowe, jednak trafi on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy pełniących służbę na wybranych specjalnościach wojskowych.

  Podstawowe dane taktyczno-techniczne:

 • Masa bez magazynka: 695 g,
 • Masa magazynka pustego: 90 g,
 • Długość: 197 mm,
 • Szerokość: 32 mm,
 • Wysokość bez magazynka / z magazynkiem: 136 mm / 142 mm,
 • Długość lufy: 110 mm,
 • Długość linii celowania: 156 mm,
 • Prędkość wylotowa pocisku: ok. 360 m/s,
 • Energia wylotowa pocisku: ok. 518 J,
 • Siła spustu SA/DA: 25 N / 50 N,
 • Pojemność magazynka: 15 nabojów,
 • Skupienie na odległości 25 m: mniejsze niż 140 mm,
 • Taktyczny zasięg rażenia: ok. 150 m,
 • Zabezpieczenie: Automatyczna, wewnętrzna blokada iglicy sterowana spustem, zwalniacz kurka, przerywacz.

(TD na podstawie informacji MON i producenta)

Fot. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów