Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-12-06 07:38:25

Stępka pod drugiego Kormorana położona

     W dniu 5 grudnia br. w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość położenia stępki pod drugi niszczyciel min projektu 258 Kormoran II oznaczony numerem budowy 258/II. Położenie stępki zaraz po cięciu blach - które miało miejsce 18 września br. - jest istotnym kamieniem milowym realizacji każdego projektu stoczniowego wieńczącym zakończenie obróbki prefabrykacji wstępnej kadłuba i rozpoczynającym etap montażu poszczególnych elementów okrętu w całość. Jednostka po ukończeniu budowy i podniesieniu bandery ma otrzymać nazwę ORP Albatros i trafić do 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

ORP Kormoran - 8.FOW

Uroczyste podniesienie bandery i wejście do służby w Marynarce Wojennej RP prototypowej jednostki ORP Kormoran (601) miało miejsce 28 listopada 2017 roku. Fot. 8. FOW.

  Kontrakt o wartości 1,186 mld PLN na budowę dwóch seryjnych niszczycieli min projektu 258 podpisano 27 grudnia 2017 roku. Budowa odbywa się w ramach konsorcjum którego liderem jest stocznia Remontowa Shipbuilding S.A., w którego skład wchodzą także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna. Umowa zakłada, że budowa drugiej jednostki zakończy się w styczniu 2020 roku, a trzeciej w terminie do końca listopada 2021 roku.  

  W uroczystości wzięli udział m.in.: Zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała, Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN gen. bryg. Jarosław Kraszewski oraz Szef Zarządu Morskiego, a jednocześnie Zastępca Inspektora Marynarki Wojennej w DGRSZ kontradm. Krzysztof Zdonek.

  Okręt typu Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych pozostałych zarówno w toni wodnej jak i na dnie akwenów morskich. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU bądź wielonarodowych sił koalicyjnych). Przystosowany jest również do wykonywania pozostałych zadań pomocniczych określonych przez Marynarkę Wojenną.

(TD z wykorzystaniem informacji prasowej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w kilku państwach NATO rozpoczęto poszukiwanie nowego rodzaju systemów uzbrojenia lo...

więcej polecanych artykułów