Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-01-17 16:16:55

Wznowienie programu Miecznik

     Jak udało się dowiedzieć redakcji ze źródeł zbliżonych do MON, w dniu 12 grudnia 2018 roku Inspektorat Uzbrojenia skierował do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. zaproszenie do rozpoczęcia negocjacji dotyczących pozyskania okrętów obrony wybrzeża kr. Miecznik. Jako pierwszy napisał o tym Portal Stoczniowy jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Tym samym wznowiony został program dla którego pierwsze postępowanie było prowadzone w latach 2015-2016 i zostało unieważnione 1 lipca 2016 roku. Nie wiadomo przy tym na ile uległy zmianie wymagania techniczne stawiane planowanym do budowy okrętom, ponieważ są to informacje niejawne. Z dostępnych danych wynika natomiast, że nowa procedura nie dotyczy budowy okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min kr. Czapla, co miało miejsce w przypadku pierwszego przetargu.

Miecznik OOW proj-6XZ-BTT Systems

 Nie wiadomo jakie wymagania taktyczno-techniczne określono dla nowych okrętów, czy będą to jednostki zbliżone do korwet, jak to miało miejsce w pierwszej odsłonie postępowania, czy też bardziej do fregat, jak przewiduje Portal Stoczniowy. Grafika: BTT Systems Sp. z o.o. 

  W pierwszym przetargu planowano budowę 3 okrętów klasy Miecznik i 3 klasy Czapla. Nie można wykluczyć, że w nowej odsłonie programu Miecznik liczba planowanych do budowy jednostek uległa także zmianie. 

  Rozpoczęte w grudniu ubiegłego roku postępowanie prowadzone jest najprawdopodobniej z pominięciem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, zgodnie z decyzją Nr 367/MON Ministra ON z dnia 14 września 2015 r. „w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa”, w trybie negocjacji z jednym wykonawcą. 

  Zaproszona do negocjacji PGZ S.A. będzie odpowiadać za znalezienie zagranicznego partnera i przedstawienie zamawiającemu stosownych rekomendacji, podobnie jak to miało miejsce w pierwszym postępowaniu oraz pierwotnie w ramach programu Homar.

  Zadanie realizowane jest w ramach programu operacyjnego "Zwalczanie zagrożeń na morzu" ujętego w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022.

  Na formalne zapytanie o ponowne uruchomienie programu Miecznik skierowane do Inspektoratu Uzbrojenia otrzymaliśmy odpowiedź, że "ze względu na dobro i prawidłowość postępowania [...] resort obrony narodowej na obecnym etapie nie udziela informacji" w tej sprawie.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów