Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-03-01 09:47:12

Wojsko otrzymało 24 wozy ratowniczo-gaśnicze

     W dniu 26 lutego br. miało miejsce uroczyste przekazanie 24 różnego typu pojazdów ratowniczo–gaśniczych, których użytkownikami będą jednostki wojskowej straży pożarnej. Łączna wartość zakupionego sprzętu to 22,6 mln PLN brutto. W uroczystości uczestniczyli m.in.: szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika oraz dowódcy jednostek wojskowych, których wojskowe straże pożarne otrzymały nowe wozy pożarnicze. Dostawy zrealizowano na podstawie dwóch odrębnych umów podpisanych w ubiegłym roku, które sfinansowano z budżetu MON na rok 2018, w tym częściowo ze środków niewygasających. Zakupione dla Wojska Polskiego pojazdy będą wykorzystywane także podczas akcji ratowniczych w środowisku cywilnym.

Przekazanie wozów strażackich 26.02.2019. Fot. MON

  Zakupione samochody pozwolą m.in. na zapewnienie wymaganego poziomu ochrony przeciwpożarowej lotnisk. Wykorzystywane także będą do prowadzenia samodzielnych działań ratowniczo – gaśniczych i zastąpią wysłużone starsze modele. Pojazdy wykorzystywane będą również w akcjach ratowniczo – gaśniczych podczas ćwiczeń i szkoleń na poligonach wojskowych w ciężkich warunkach terenowych gdzie nie ma możliwości dojazdu ciężkiego sprzętu.

  Pierwsza część zamówienia zrealizowana została na podstawie umowy nr 243/3RBLog/26/2018 z dnia 23 maja 2018 roku o wartości 2,828 mln PLN brutto, zawartej pomiędzy 3. Regionalną Bazą Logistyczną z Krakowa a firmą „SZYBICKI Sprzęt i Zabudowy Pojazdów Specjalistycznych Waldemar Szybicki” z miejscowości Koziegłowy k. Poznania. Przedmiotem tego kontraktu była dostawa:

  • 8 lekkich samochodów ratowniczo – gaśniczych Mitsubishi L200 (w tym 5 szt. w ramach opcji), z przeznaczeniem na lotniska wojskowe. W służbie Mitsubishi L200 zastąpią wysłużone Honkery. Będą to pierwsze tego typu samochody, które znajdą się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP i zostały przydzielone do ośmiu Baz Lotnictwa Sił Powietrznych: 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Poznania, 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, 1. Bazy Lotnictwa Transportowego z Warszawy, 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka, 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach, 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku oraz 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina. W pojeździe przewidziano 5 osobową kabinę. Jest on wyposażony w kamerę termowizyjną, pirometr, detektor gazowy, detektor prądu przemiennego, aparat ochronny dróg oddechowych, zestaw ostrzegawczo – oświetleniowy typu LED, zestaw ratunkowy PSP-R1, defibrylator zautomatyzowany. Pojazd posiada linową wyciągarkę elektryczna o uciągu 4300 kg. Wyposażony jest w środki łączności, niezależny układ ogrzewania i wentylacji. Pojazd posiada oświetlenie pola pracy wokół samochodu w technologii LED. Silnik o pojemności 2,5 l i mocy 154 KM.
  • 2 lekkich poligonowych samochodów ratowniczo – gaśniczych Mitsubishi L200 z przeznaczeniem do akcji ratowniczo – gaśniczych podczas ćwiczeń i szkoleń na poligonach wojskowych w ciężkich warunkach terenowych, gdzie nie ma możliwości dojazdu ciężkiego sprzętu. Pojazdy skierowano do 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz na 21. Centralny Poligon Lotniczy Nadarzycach. W pojeździe przewidziano 5 osobową kabinę. Pojazd wyposażony jest w 280 litrowy zbiornik na wodę i 20 litrowy zbiornik na środek pianotwórczy, zamontowany na wysuwanej tacy wysokociśnieniowy agregat gaśniczy wodno– pianowy o ciśnieniu 45 bar i wydajności 40 l/min. Do podawania środka gaśniczego służy linia szybkiego natarcia o długości węża 60 m umieszczonego na zwijadle. Pojazd posiada linową wyciągarkę elektryczna o uciągu 4300 kg. Wyposażony jest w środki łączności, niezależny układ ogrzewania i wentylacji, reflektor pogorzeliskowy. Pojazd posiada oświetlenie pola pracy wokół samochodu w technologii LED. Silnik ma pojemność 2,5 l i moc 178 KM.

  Płatność za realizację powyższej umowy została w całości pokryta z budżetu MON na 2018 rok.

  Druga część zamówienia zrealizowana została na podstawie umowy nr 244/3RBLog/26/2018 z dnia 24 maja 2018 roku o wartości 19,816 mln PLN brutto, zawartej pomiędzy 3. Regionalną Bazą Logistyczną z Krakowa a firmą „SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.” z Bielsko-Białej. Jej przedmiotem była dostawa:

  • 8 średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych Scania P320 B 4x4HZ (w tym 4 szt. w ramach opcji) przydzielonych do: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia - Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Toruniu, Składu 3. Regionalnej Bazy Logistycznej Kraków – Regny, Składu 4. Regionalnej Bazy Logistycznej Wrocław – Jastrzębie, Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, 10. pułku samochodowego w Warszawie, Składu 4. Regionalnej Bazy Logistycznej Wrocław – Porażyn, 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku i Komendy Portu Wojennego Punkt Bazowania Hel. W pojeździe przewidziano 6 osobową kabinę. Silnik pojazdu o pojemności 9 l i mocy 320 KM, spełniający wymagania klasy Euro 6. Konstrukcję zabudowy wykonano w postaci jednobryłowej zabudowy aluminiowej. Zbiornik na wodę o pojemności 2 500 litrów wykonany z materiałów odpornych  na korozje, wyposażony w oprzyrządowanie umożliwiające jego bezpieczną eksploatację, z układem zabezpieczającym przed wypływem wody w czasie jazdy. Zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 250  litrów wykonany z materiału , odpornego na korozję i działanie dopuszczonych do stosowanie środków pianotwórczych i modyfikatorów. Autopompa o wydajności- wydajność przy ciśnieniu 8bar 2400 litrów/min. Wydajność stopnia wysokiego ciśnienia 400 litrów/min przy ciśnieniu 40 bar. Zwijadło linii szybkiego natarcia z napędem elektrycznym, długość węża 60 mb. Pojazd wyposażony w agregat prądotwórczy, pneumatyczny maszt oświetleniowy, działko wodno-pianowe, agregat oddymiający z silnikiem spalinowym, wyciągarkę elektryczną, zestaw narzędzi ratowniczych, aparaty powietrzne jedno butlowe nadciśnieniowe do ochrony dróg oddechowych, zestaw ratunkowy PSP – R1 oraz zestaw ochrony ortopedycznej.
  • 3 ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych Scania P450 B 6x6HZ (w tym 2 szt. w ramach opcji), przydzielonych do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, 21. Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach i Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. W pojeździe przewidziano 3 osobową kabinę. Silnik pojazdu o pojemności 13 l i mocy 450 KM, spełniający wymagania klasy Euro 6. Zbiornik na wodę o pojemności 10 000 litrów wykonany z materiałów odpornych na korozje, wyposażony w oprzyrządowanie umożliwiające jego bezpieczną eksploatację, z układem zabezpieczającym przed wypływem wody w czasie jazdy. Zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 1000 litrów wykonany z materiału , odpornego na korozję i działanie dopuszczonych do stosowanie środków pianotwórczych i modyfikatorów. Autopompa o wydajności- wydajność przy ciśnieniu 8 bar 6000 litrów/min. Wydajność stopnia wysokiego ciśnienia 400 litrów/min przy ciśnieniu 40 bar. Zwijadło linii szybkiego natarcia z napędem elektrycznym, długość węża 60 mb. Pojazd wyposażony w agregat prądotwórczy, pneumatyczny maszt oświetleniowy, działko wodno-pianowe, system dysz dolnych obrony pojazdu, agregat oddymiający z silnikiem spalinowym, wyciągarkę elektryczną, zestaw narzędzi ratowniczych, aparaty powietrzne jedno butlowe nadciśnieniowe do ochrony dróg oddechowych, zestaw ratunkowy PSP – R1 oraz zestaw ochrony ortopedycznej.
  • 3 ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych Scania P410 B 4x4HZ (w tym 2 szt. w ramach opcji), przydzielonych do wykonywania zadań w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, Składu Regionalnej Bazy Logistycznej Wrocław– Porażyn. W pojeździe przewidziano 3 osobową kabinę. Silnik pojazdu o pojemności 13 l i mocy 410 KM, spełniający wymagania klasy Euro 6. Zbiornik na wodę o pojemności 5 000 litrów wykonany z materiałów odpornych na korozje, wyposażony w oprzyrządowanie umożliwiające jego bezpieczną eksploatację, z układem zabezpieczającym przed wypływem wody w czasie jazdy. Zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 500 litrów wykonany z materiału , odpornego na korozję i działanie dopuszczonych do stosowanie środków pianotwórczych i modyfikatorów. Autopompa o wydajności- wydajność przy ciśnieniu 8 bar 3200 litrów/min. Wydajność stopnia wysokiego ciśnienia 400 litrów/min przy ciśnieniu 40 bar. Zwijadło linii szybkiego natarcia z napędem elektrycznym, długość węża 60 mb. Pojazd wyposażony w agregat prądotwórczy, pneumatyczny maszt oświetleniowy, działko wodno-pianowe, agregat oddymiający z silnikiem spalinowym, wyciągarkę elektryczną, zestaw narzędzi ratowniczych, aparaty powietrzne jedno butlowe nadciśnieniowe do ochrony dróg oddechowych, zestaw ratunkowy PSP – R1 oraz zestaw ochrony ortopedycznej.

  Płatność za realizację powyższej umowy została również całkowicie pokryta z budżetu MON na 2018 rok, ale ujętego w ramach wydatków niewygasających (z terminem realizacji do końca marca 2019 roku), o których pisaliśmy TUTAJ.

  Oba kontrakty zostały sfinansowane ze środków zapisanych w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

(TD)

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

W artykule wykorzystano informacje uzyskane z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz z Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Rok 2002 przyniósł dwa bardzo istotne wydarzenia dla przyszłości floty systemów bezzałogowych US Army. Jednym z nich było rozpoczęcie dostaw, pocho...

więcej polecanych artykułów